Znajdź nas

Analizy

Natalia Maliszewska wśród najlepszych – polscy zwycięzcy Pucharu Świata

Natalia Maliszewska zapewniając sobie zwycięstwo w Pucharze Świata weszła do panteonu polskiego sportu zimowego. Jest bowiem dopiero piątym sportowcem z Polski, który dokonał tej sztuki.

Natalia Maliszewska w Turynie
Natalia Maliszewska ze srebrnym medalem

Natalia Maliszewska zapewniła sobie triumf w Pucharze Świata dzięki dwukrotnemu pokonaniu swojej najgroźniejszej konkurentki Lary van Ruijven. W sobotę Polka ukończyła finałowy wyścig na 500 metrów na drugim miejscu. Holenderka minęła linię mety dopiero na czwartym miejscu. Mimo początkowej radości okazało się, że Lara van Ruijven wciąż ma matematyczną szansę na końcowy triumf. Żeby tak się stało Holenderka musiała wygrać niedzielne zawody w Turynie i liczyć, że Maliszewska zajmie co najwyżej trzecie miejsce. Obie zawodniczki odpadły jednak solidarnie w półfinale i mistrzyni Europy już oficjalnie mogła się cieszyć z sukcesu.

>> NATALIA MALISZEWSKA WŚRÓD SŁAW

Sukces Natalii Maliszewski jest tym większy, że niecodziennie w polskim sporcie możemy cieszyć się z takich wydarzeń. Nasi reprezentanci dotychczas tylko jedenaście razy triumfowali w całym cyklu Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich.

Pierwszym Polakiem, który wygrał Puchar Świata był Adam Małysz. „Orzeł z Wisły” okazał się najlepszy w sezonie 2000/2001. Podopieczny Apoloniusza Tajnera triumfował też w dwóch kolejnych sezonach – 2001/2002 i 2002/2003. Później na kolejny duży sukces Adama Małysza musieliśmy czekać do sezonu 2006/2007. Wówczas po pasjonujących konkursach w Planicy, Polak zapewnił sobie czwartą Kryształową Kulę.

Justyna Kowalczyk i polscy zwycięzcy Pucharu Świata

Justyna Kowalczyk na podium Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Takim samym wynikiem może pochwalić się jeszcze Justyna Kowalczyk. Dwukrotna mistrzyni olimpijska po raz pierwszy wygrała Puchar Świata w sezonie 2008/2009. Później – podobnie jak Małysz – wygrała jeszcze dwie kolejne edycje z rzędu. Ostatni triumf w Pucharze Świata Justyny Kowalczyk to sezon 2012/2013.

>> HISTORYCZNY SUKCES POLKI! NATALIA MALISZEWSKA WYGRAŁA PUCHAR ŚWIATA

Gdy Kowalczyk odnosiła swoje ostatnie zwycięstwo w Pucharze Świata, pierwszy raz i jak dotąd jedyny cykl ten wygrał Zbigniew Bródka. Mistrz olimpijski z Soczi okazał się najlepszy w klasyfikacji na 1500 metrów. Co ciekawe do końcowego triumfu wystarczyło mu zaledwie jedno zwycięstwo.

Dwa zwycięstwa w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata ma na swoim koncie Kamil Stoch. Polak wywalczył Kryształową Kulę w sezonach 2013/2014 i 2017/2018. Warto zaznaczyć, że w tym samym roku rozgrywano Igrzyska Olimpijskie, z których Kamil Stoch przywiózł łącznie trzy złote medale.

>> BYŁY TEZ PODIA

Warto też odnotować inne sukcesy polskich sportowców w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dobrym przykładem jest Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski poza dwiema wygranymi ma też na swoim koncie drugie i trzecie miejsce. Lokaty te zajmował odpowiednio w sezonach 2016/2017 i 2012/2013.

Identycznym dorobkiem może pochwalić się Justyna Kowalczyk. Polka była trzecia w „generalce” w sezonie 2007/2008 i druga w 2011/2012. Oznacza to, że dwukrotna mistrzyni olimpijska nie schodziła z podium Pucharu Świata aż przez sześć sezonów!

Najlepsi polscy sportowcy w historii - Adam Małysz

Adam Małysz w locie /fot. Tadeusz Mieczyński – Skijumping.pl, Wikipedia/

Adam Małysz ma z kolei na swoim koncie nie tylko cztery Kryształowe Kule, ale też jedno trzecie miejsce. Zajął je w swoim pożegnalnym sezonie 2010/2011.

Miejscami na podium w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata legitymuje się także Paulina Ligocka. Najlepsza polska snowboardzistka w historii na „pudle” stała trzykrotnie. Specjalistka od halfpipe’u w sezonie 2005/2006 była druga, a w sezonach 2002/2003 i 2006/2007 trzecia.

Wicemistrz olimpijski z Turynu Tomasz Sikora nigdy nie wygrał Pucharu Świata, ale również ma się czym pochwalić. W sezonie 2008/2009 zajął bowiem drugie miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Analizy