Znajdź nas

Analizy

Izabela Marcisz multimedalistką mistrzostw świata juniorek. Nikt przed nią tego nie dokonał

Izabela Marcisz prezentuje znakomitą dyspozycję na mistrzostwach świata juniorek. W Oberwiesenthal zdobyła już trzy medale, co w przeszłości nie udało się jeszcze żadnemu polskiemu narciarzowi.

Izabela Marcisz

Izabela Marcisz mistrzostwa świata juniorek w niemieckim Oberwiesenthal rozpoczęła od srebra w sprincie stylem dowolnym. W tej samej konkurencji wicemistrzostwo świata juniorek 17 lat temu wybiegała Justyna Kowalczyk. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej miała wówczas 20 lat. Marcisz rocznikowo ma tyle samo.

Na tym Izabela Marcisz nie zamierzała poprzestać. W biegu na 5 kilometrów klasykiem bardzo dobrze rozłożyła siły i zdobyła brązowy medal. W korespondencyjnym pojedynku Polka o 3,2 sek. wyprzedziła Włoszkę Emilie Jeantet.

Jeszcze lepiej Polsce poszło w biegu długim na 15 kilometrów stylem dowolnym. Izabela Marcisz od początku utrzymywała się w ścisłej czołówce i do końca toczyła piękną walkę o srebro ze Szwajcarką Siri Wigger i Łotyszką Patriciją Eiduką, z którą też na co dzień trenuje. 19-letnia Polka wykazała się dużym kunsztem i bardzo dobrym rozkładem sił. Dzięki temu na finiszu nie dała szans rywalkom, zostając wicemistrzynią świata juniorek. Wygrała z ponad minutową przewagą Norweżka Helene Marie Fossesholm, co z pewnością będzie cennym materiałem do analizy w przyszłości dla polskiego sztabu.

Izabela Marcisz ma już na swoim koncie trzy medale mistrzostw świata juniorek. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się żaden narciarz z Polski. Nawet Justyna Kowalczyk na juniorskim czempionacie wywalczyła tylko jeden krążek. To bez wątpienia świadczy o wadze osiągnięcia 19-latki.

Uczennica prześcignęła też mistrzynię w klasyfikacji punktowej. Justyna Kowalczyk w dziewięciu indywidualnych startach na MŚJ do czołowej ósemki wchodziła dwa razy (2. i 5. miejsce). Izabeli Marcisz również w dziewięciu występach udało się to już pięciokrotnie (4. i 5. pozycja rok temu w Lahti oraz 2., 3. i 2. w tym roku).

To na pewno bardzo dobre prognostyki na przyszłość. Nie należy też jednak wpadać w hura optymizm. Mimo poczynionego postępu, przed Izabelą Marcisz, jak i całą naszą kadrą, jeszcze ogrom pracy. Może ona jednak zaprocentować dużymi sukcesami na Igrzyskach w 2026 roku.

>> POLSCY MEDALIŚCI MŚJ W BIEGACH NARCIARSKICH

  • Vuokatti 1992: Ryszard Łabaj – brąz na 10 km st. klasycznym
  • Solleftea 2003: Justyna Kowalczyk – srebro w sprincie st. dowolnym
  • Lahti 2019: Monika Skinder – srebro w sprincie st. klasycznym
  • Oberwiesenthal 2020: Izabela Marcisz – srebro w sprincie st. dowolnym
  • Oberwiesenthal 2020: Izabela Marcisz – brąz w biegu na 5 km st. klasycznym
  • Oberwiesenthal 2020: Izabela Marcisz – srebro w biegu na 15 km st. dowolnym

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Analizy