Udało się! Będą stypendia dla niepełnosprawnych lekkoatletów!

Będą stypendia dla niepełnosprawnych medalistów imprez mistrzowskich! Po wczorajszym artykule „Magazynu Sportowiec” decyzję w tej sprawie podjął minister sportu i turystyki Witold Bańka!

Lekkoatleci ze stypendiami
Medaliści z Berlina razem z prezydentem Andrzejem Dudą /fot. prezydent.pl/

„Zgodnie z możliwością, którą daje mi znowelizowana ustawa o sporcie, mimo braku spełnienia kryteriów (liczba uczestników i państw) podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnych stypendiów sportowych zawodnikom z niepełnosprawnościami” – oświadczył Witold Bańka.

Specjalne stypendia ministerialne dostaną niepełnosprawni medaliści mistrzostw Europy i mistrzostw świata. W tym także lekkoatleci, którym poświęciliśmy wczorajszy materiał.

lekkoatleci ze stypendiami

Wpis ministra Witolda Bańki na temat stypendiów

Biało-czerwoni na Mistrzostwach Europy w Berlinie wywalczyli stanęli na podium 61 razy. Nasi reprezentanci zdobyli 26 złotych medali, 15 srebrnych i 20 brązowych. Polska wygrała zarazem klasyfikację medalową. Mimo to żaden z naszych medalistów nie otrzymał stypendium, ponieważ nie spełnił kryteriów.

Przypomnijmy, że ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 roku zakłada, że stypendium może otrzymać tylko ten sportowiec, który uplasował się w czołowej ósemce. Przy czym w jego konkurencji musi wziąć udział minimum dwunastu zawodników z minimum ośmiu państw.

W związku z tym wielu polskich zawodników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Ich położenia nie poprawiło też pół miliona złotych, które do podziału między medalistów, przekazał premier Mateusz Morawiecki.