Znajdź nas

Analizy

Za tydzień początek Igrzysk! Reprezentacja Polski w statystyce

Pierwsi polscy sportowcy dotarli do Pjongczangu, gdzie w przyszły piątek rozpoczną się 23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na miejscu są już panczeniści, którzy mają już za sobą treningi na olimpijskich obiektach. Łącznie w Korei Południowej wystartuje 62 polskich sportowców. To najwięcej w historii. Na tydzień przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich przedstawiamy olimpijskie statystyki związane z biało-czerwonymi startami w Pjongczangu.

Reprezentacja Polski
Przemarsz polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia ZIO w Vancouver /fot. Jude Freeman - CC BY 2.0/

1

Adam Małysz na Igrzyskach Olimpijskich startował czterokrotnie, ale do Pjongczangu pojedzie po raz pierwszy w innej roli. Czterokrotny medalista olimpijski został akredytowany przez PKOl. w charakterze dyrektora sportowego PZN-u. Co ciekawe, Orzeł z Wisły był też zaproszony na poprzednie Igrzyska. W Soczi miał pełnić obowiązki attache naszej ekipy. Do Rosji jednak nie poleciał ze względu na restrykcyjne przepisy MKOl-u dotyczące udziału w reklamach.

2

Tyle par małżeńskich będzie reprezentowało Polskę w Pjongczangu. Są to biathloniści Krystyna i Grzegorz Guzikowie, a także narciarka dowolna Karolina Riemen-Żerebecka i jej trener Tomasz Żerebecki.

Zbigniew Bródka jest mistrzem olimpijskim z Soczi /fot. fanpage Zbigniewa Bródki/

2

Zbigniew Bródka jest drugim panczenistą, który będzie chorążym reprezentacji Polski. Wcześniej zaszczytu niesienia flagi dostąpił w 2010 roku Konrad Niedźwiedzki. Zbigniew Bródka jest też pierwszym od osiemnastu lat chorążym, który ma już na swoim koncie medal olimpijski.

5

Tylu trenerów biało-czerwonych ma na swoim koncie start na Igrzyskach Olimpijskich w roli zawodników. Są to Sylwia Nowak-Trębacka (łyżwiarstwo figurowe), Janusz Krężelok (biegi narciarskie), Stefan Horngacher (skoki narciarskie), Dariusz Kulesza (short-track) i Toumas Nieminen (łyżwiarstwo szybkie). Najwięcej, bo aż czterokrotnie jako zawodnik i dwukrotnie jako trener na Igrzyskach Olimpijskich był Janusz Krężelok. Najbardziej utytułowany jest natomiast Stefan Horngacher. Austriak może się pochwalić dwoma brązowymi medalami wywalczonymi w drużynie.

5

To będzie już piąty olimpijski start Katarzyny Bachledy-Curuś. Panczenistka zrównała się tym samym z rekordzistami – Tomaszem Sikorą i Dawidem Kupczykiem. Bachleda-Curuś po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich wystartowała w Salt Lake City w 2002 roku. Największe sukcesy święciła jednak w Vancouver i w Soczi, gdzie zdobyła kolejno brązowy i srebrny medal w drużynie.

Justyna Kowalczyk jest dwukrotną mistrzynią olimpijską

5

Tyle medali olimpijskich ma na swoim koncie Justyna Kowalczyk. Nasza biegaczka jest najbardziej utytułowaną polską sportsmenką na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Jest też jedną z nielicznych zawodniczek przywożących medale ze wszystkich Igrzysk, w których wzięła udział.

5

To właśnie ta lokata od lat prześladuje polskie biathlonistki. W Turynie na tej pozycji zmagania w biegu indywidualnym zakończyła Krystyna Guzik (wówczas Pałka). Cztery lata później w Vancouver wyczyn starszej koleżanki w tej samej konkurencji powtórzyła Weronika Nowakowska. Wreszcie w Soczi na piątej lokacie bieg masowy ukończyła Monika Hojnisz.

6

Tyle medali mistrzostw świata wywalczyli polscy zawodnicy w okresie przedolimpijskim. To mniej niż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, ale tyle samo co przed zmaganiami w Vancouver. W gronie zawodników, którzy stawiali na podiach najważniejszych imprez w ostatnim czteroleciu znajdują się: Weronika Nowakowska (dwa medale), Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec (wspólny medal w sprincie drużynowym), Piotr Żyła, a także drużyn polskich skoczków (dwa medale).

7

To będą siódme Igrzyska Olimpijskie z rzędu na których nie zobaczymy polskiej drużyny. Do Korei Południowej nie udało się zakwalifikować naszym reprezentacjom ani w hokeju na lodzie ani curlingu. Wiele wskazuje na to, że historia powtórzy się także za cztery lata w Pekinie.

7

Tylu zagranicznych trenerów będzie prowadziło biało-czerwonych podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Dla porównania polskich szkoleniowców jest dwunastu.

8

Tyle olimpijskich startów mają łącznie na swoim koncie nasi skoczkowie narciarscy. Najwięcej, bo trzykrotnie w Igrzyskach brał udział Kamil Stoch. Dwukrotnie na olimpijskich skoczniach prezentował się Stefan Hula. Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot startowali dotychczas tylko raz.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew powalczą o pierwszą „10” /fot. Mihail Sharov/

8

Tyle lat czekaliśmy na ponowny występ polskich łyżwiarzy figurowych na Igrzyskach Olimpijskich. W Pjongczangu wystąpi nasza para taneczna – Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Szanse na pierwszy medal dla Polski w tej dyscyplinie nie są jednak duże.

8

Trudno w to uwierzyć, ale będą to już ósme Igrzyska Olimpijskie dla Aleksandra Wierietielnego. Doświadczony szkoleniowiec do Albertville, Lillehammer i Nagano pojechał jeszcze jako trener kadry biathlonowej. Później zajmował się już tylko biegami narciarskimi.

8

Tyle dni w stanie śpiączki farmakologicznej była utrzymywana Karolina Riemen-Żerebecka. Polska narciarka uległa groźnemu wypadkowi podczas przygotowań do zeszłorocznych mistrzostw świata w Sierra Nevadzie. Doznała wówczas między innymi poważnego urazu głowy. Wielu wątpiło w jej powrót do sportu, tymczasem już niebawem „Kalę” zobaczymy w Pjongczangu.

Karolina Riemen-Żerebecka wróciła do startów po bardzo poważnej kontuzji /fot. fanpage Karoliny Riemen-Żerebeckiej/

11

Tyle nazwisk liczy najliczniejszy polski sztab na tych Igrzyskach. W Korei Południowej największy zespół będą miały biegi narciarskie. W skład ekipy wchodzą trenerzy, ich asystenci, serwismeni i fizjoterapeuci. Na najmniejsze wsparcie liczyć będą mogli Karolina Riemen-Żerebecka i nasza para taneczna. Wraz z nimi do Pjongczangu polecą zaledwie dwuosobowe ekipy.

12

W tylu dyscyplinach zobaczymy polskich zawodników podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. To najwięcej w historii. Dotychczasowy rekord wynosił jedenaście.

14

Tylu polskich panczenistów wystartuje w Pjongczangu. To najwięcej w historii tej dyscypliny. Dotychczas łyżwiarzom szybkim na olimpijskich arenach udało się wywalczyć pięć medali. Liczymy jednak, że ten bilans zostanie poprawiony.

17

Tyle lat ma Karolina Bosiek – najmłodsza polska olimpijka w Pjongczangu. Zawodniczka z Tomaszowa Mazowieckiego do Korei Południowej jedzie po naukę, ale w przyszłości ma stanowić o sile naszych panczenów.

Karolina Bosiek /fot. Clément Bucco-Lechat – Wikipedia/

23

Tylko w skokach narciarskich Polska miała swoich reprezentantów na wszystkich dwudziestu trzech Igrzyskach Olimpijskich. Jeden występ mniej mają na swoim koncie przedstawiciele biegów narciarskich. W czołówce są także narciarze alpejscy (18 startów), kombinatorzy norwescy (17) i panczeniści (16).

32

Aż tylu debiutantów w biało-czerwonych barwach weźmie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Gdyby nie uwzględniać hokeistów, nieco więcej było tylko dwanaście lat temu w Turynie. W Korei Południowej debiutantami będą między innymi wszyscy bobsleiści i short-trackowcy.

38

Po raz pierwszy od tylu lat na Igrzyskach Olimpijskich zobaczymy aż czterech polskich kombinatorów norweskich. W 1980 roku w Lake Placid najlepiej spisał się Jan Legierski, który zajął 10. miejsce. W Korei Południowej powtórka byłaby mile widziana.

Szczepan Kupczak - reprezentacja Polski

Szczepan Kupczak jest jednym z polskich kombinatorów norweskich

38

Tyle lat ma Magdalena Gwizdoń. Biathlonistka w Pjongczangu będzie najstarszą polską olimpijką. Dla Gwizdoń start w Korei Południowej będzie już czwartym olimpijskim występem.

42

Olimpijska reprezentacja Polski w saneczkarstwie jest największa od 42 lat. W Pjongczangu wystartuje sześcioro biało-czerwonych. Największe nadzieje wiążemy ze startem dwójki Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski. Byłych młodzieżowych mistrzów świata stać na miejsce w szerokiej czołówce.

62

Właśnie tylu zawodników pojedzie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie do Pjongczangu. Jest to największa biało-czerwona reprezentacja w historii. W Korei Południowej wystąpi trzech zawodników więcej niż w Soczi i piętnastu więcej niż w Vancouver. Co ciekawej, większej ekipy nie było nawet, gdy na Igrzyskach Olimpijskich mieliśmy drużynę hokejową.

992

Tyle dni trwała przerwa w międzynarodowych startach Sylwii Jaśkowiec. Polska biegaczka narciarska po licznych kontuzjach wróciła do rywalizacji 1 grudnia 2017 roku. W Pjongczangu ma wystartować z Justyną Kowalczyk w sprincie drużynowym. Tej samej konkurencji, która w 2015 roku przyniosła jej jedyny medal mistrzostw świata.

120 000

Tyle złotych nagrody otrzyma polski złoty medalista w konkurencji indywidualnej.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Naciśnij aby skomentować

Warning: Undefined variable $user_ID in /home/server165555/ftp/migracja/s30.zenbox.pl/public_html/wp-content/themes/the-league/comments.php on line 48

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz Zaloguj się

Odpowiedz

Więcej w Analizy