Znajdź nas

TOP News

Skok do historii. Yulimar Rojas pobiła szesnastoletni rekord świata!

Po kilkunastu latach padł halowy rekord świata w kobiecym trójskoku. Nowy ustanowiła Wenezuelka Yulimar Rojas.

Yulimar Rojas
Yulimar Rojas /fot. Yann Caradec, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81606816

Yulimar Rojas była jedną z największych gwiazd mityngu World Athletics Indoor Tour w Madrycie. Wenezuelka była zdecydowaną faworytką do wygrania konkursu trójskoku i nie zawiodła. Zawodniczce nie wystarczyło jednak tylko zwycięstwo zawodach. W ostatniej próbie Yulimar Rojas skoczyła aż 15,43 m, czym ustanowiła nowy halowy rekord świata. Wenezuelka o 7 centymetrów pobiła wynik Tatiany Lebiedewej. Rekord Rosjanki przetrwał 16 lat.

Wenezuelka jest od kilku lat największą gwiazdą trójskoku. W 2016 roku w Rio de Janeiro została wicemistrzynią olimpijską, ale od tego czasu praktycznie nie schodzi z najwyższego stopnia podium podczas najważniejszych zawodów. W Londynie (2017 r.) i w Dausze (2019 r.) została mistrzynią świata. Na swoim koncie ma też dwa halowe mistrzostwa świata.

W tym roku głównym celem Yulimar Rojas jest zdobycie mistrzostwa olimpijskiego w Tokio. Być może uda się jej również zbliżyć do absolutnego rekordu globu. Ten wynosi 15,50 m i od ćwierć wieku należy od Ukrainki Inessy Krawiec.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News