Znajdź nas

TOP News

Tomasz Zimoch idzie do polityki. Ikona Polskiego Radia ma być lokomotywą Koalicji Obywatelskiej

Tomasz Zimoch będzie walczył o mandat posła z list Koalicji Obywatelskiej. Legendarny dziennikarz nieoczekiwanie został „jedynką” w okręgu łódzkim. Na listach Koalicji znalazło się też kilkoro byłych sportowców.

Tomasz Zimoch
Tomasz Zimoch kandyduje do Sejmu /fot. fanpage Tomasza Zimocha/

Tomasz Zimoch przez blisko czterdzieści lat związany był z Polskim Radiem. Dla rozgłośni komentował wiele edycji Igrzysk Olimpijskich czy piłkarskich mistrzostw świata. Do historii przeszły jego ekspresyjne komentarze z meczów reprezentacji Polski czy Widzewa Łódź, a także skoków Adama Małysza czy biegów Justyny Kowalczyk. W czerwcu 2016 roku Tomasz Zimoch rozwiązał umowę z Polskim Radiem z winy pracodawcy. Stało się to po tym, jak nadawca zawiesił dziennikarza, gdy ten udzielił wywiadu w którym skrytykował zmiany w sądownictwie. Sąd uznał, że zawieszenie Zimocha nie miało podstaw prawnych.

Poza Tomaszem Zimochem na liście znalazło się jeszcze kilkoro innych ludzi sportu. Łódzką „dwójką” będzie Małgorzata Niemczyk. Siatkarska mistrzyni Europy walczy już o trzecią kadencję. W okręgu 14 listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej otworzy olimpijka i snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak. W częstochowskim okręgu 27 „dwójką” będzie Andrzej Szewiński, syn legendy polskiego sportu Ireny, a także były reprezentant Polski w siatkówce.

W poprzednich latach wielokrotnie zdarzało się, że byli sportowcy kandydowali do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej. O mandat ubiegali się między innymi mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol, byli piłkarze reprezentacji Polski Tomasz Frankowski, Roman Kosecki i Jan Tomaszewski, były siatkarz Paweł Papke czy mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News