Znajdź nas

TOP News

Caster Semenya znów z zakazem. Biegaczka nie obroni mistrzowskiego tytułu

Caster Semenya nie wystąpi w biegu na 800 metrów podczas mistrzostw świata w Dausze. Tym samym zawodniczka z RPA nie obroni mistrzowskiego tytułu. To konsekwencja decyzji szwajcarskiego sądu.

Caster Semenya
Caster Semenya nie ma ostatnio powodów do radości /fot. archiwum/

Sprawa biegaczki ciągnie się od wielu miesięcy i jest związana z przepisami wprowadzonymi przez IAAF. Na początku maja weszły w życie regulacje, nakazujące farmakologiczne obniżenie poziomu testosteronu u zawodniczek, które mają ten poziom podwyższony. Jedną z takich biegaczek jest Caster Semenya.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska od początku potępia przepisy. W maju złożyła apelację do szwajcarskiego Sądu Najwyższego. Wstrzymał on wówczas przepisy stosowane wobec biegaczki. W tym tygodniu ta decyzja została jednak uchylona. Oznacza to, że Caster Semenya nie może startować w biegach od 400 metrów do 1 mili bez obniżenia poziomu testosteronu. Sprawa zawodniczki toczy się cały czas przed Sportowym Trybunałem Arbitrażowym.

Caster Semenya ma jednak plan „b” na wypadek, gdyby wciąż nie mogła startować na swoim koronnym dystansie. W zanadrzu ma możliwość biegania na 3000 metrów. W przypadku tego dystansu nie będzie już musiała farmakologicznie obniżać testosteronu.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News