Znajdź nas

TOP News

Polskie szpadzistki znów najlepsze! Biało-czerwone wygrały Puchar Świata i są o krok od Igrzysk!

Polskie szpadzistki wygrały turniej drużynowy na Pucharze Świata w Tallinie. Dzięki triumfowi awansowały na pierwsze miejsce w rankingu światowym i są już o krok od zapewnienia sobie kwalifikacji olimpijskiej.

polskie szadzistki w Tallinie
Aleksandra Zamachowska, Ewa Trzebińska, Barbara Rutz i Renata Knapik-Miazga /fot. Augusto Bizzi/

W rywalizacji indywidualnej polskie szpadzistki nie błysnęły, ale zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w turnieju drużynowym stać je na wszystko. W tym roku biało-czerwone dwukrotnie wygrały Puchar Świata, a także zdobyły złoto na mistrzostwach Europy.

W porównaniu do ostatnich turniejów skład naszej ekipy został nieznacznie przemeblowany. Magdalenę Piekarską zastąpiła bowiem Barbara Rutz. Poza nią zespół tradycyjnie tworzyły Aleksandra Zamachowska, Renata Knapik-Miazga i Ewa Trzebińska.

Polki zaczęły zmagania od pewnego zwycięstwa nad Belgijkami 45:26. Później w 1/8 biało-czerwone pokonały 44:32 drużynę Hongkongu. Prawdziwe emocje miały zacząć się w ćwierćfinale. Tam rywalkami podopiecznych Bartłomieja Języka były Włoszki. Spotkanie zapowiadało się na wyrównane, ale Polki nie dały szans Italii, zwyciężając 41:31.

W półfinale nasza drużyna musiała mierzyć się z Chinkami, czyli aktualnymi mistrzyniami świata. Spotkanie długi czas było bardzo wyrównane, a na półmetku był remis. Później jednak swoje pojedynki wygrały Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Zamachowska. Kropkę nad i postawiła Ewa Trzebińska, która zdecydowanie pokonała Yiwen Sun. Ostatecznie Polki zwyciężyły 39:28.

W finale biało-czerwone trafiły na Rosjanki, z którymi przyszło im walczyć w pamiętnym finale mistrzostw Europy. Zgodnie z przewidywaniami i to spotkanie było bardzo zacięte. Pierwsze dwie walki były na remis. Następnie Aleksandra Zamachowska jednym oczkiem przegrała z Violettą Kolobową. Jednak już w następnej walce takim samym stosunkiem Renata Knapik-Miazga ograła Anastasię Soldatovą. Sytuacja zmieniła się, gdy Ewa Trzebińska trzema punktami pokonała Tatjanę Andrushinę. Rosjanki szybko wyrównały, ale w końcówce wszystkie trzy polskie szpadzistki zdołały wygrać swoje pojedynki. Dzięki temu triumfowały 45:44.

To trzecia wygrana Polek w Pucharze Świata w tym roku. Tym samym biało-czerwone awansowały na pierwsze miejsce w rankingu światowym. Oznacza to, że awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio jest już niemal na wyciągnięcie ręki.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News