Paweł Siwakow wygrał Tour de Pologne, Polacy w cieniu

76. Tour de Pologne przeszedł do historii. Tegoroczny wyścig wygrał 22-letni Rosjanin Paweł Siwakow z grupy INEOS. Najlepszy z Polaków Rafał Majka uplasował się na dziewiątej pozycji.

Paweł Siwakow wygrał Tour de Pologne
Paweł Siwakow triumf zapewnił sobie na ostatnim etapie

Ostatni etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej wraz ze słynnym podjazdem pod Gliczarów mógł jeszcze sporo zmienić w klasyfikacji generalnej wyścigu. Zwłaszcza że przewaga niespodziewanego lidera Duńczyka Jonasa Vingegaarda była nieduża. Na końcowy triumf mogło liczyć więc co najmniej kilku kolarzy, w tym Rafał Majka.

Na około 50 kilometrów przed metą na atak zdecydował się Matej Mohorić. Mniej więcej w tym samym czasie zgodnie z przewidywaniami Jonas Vingegaard nie wytrzymał trudów etapu. Duńczyk odpadł od peletonu i stracił szansę na triumf. Słoweńca próbował gonić czteroosobowy pościg z Pawłem Poljańskim, ale na próżno. Mohorić dowiózł wygraną. Drugi ze stratą 55 sekund dojechał Neilsson Powless. Minutę i siedem sekund po etapowym zwycięzcy na metę dotarł Gianluca Brambilla.

Po tym jak odpadł Vigegaard, inicjatywę w peletonie przejęła grupa INEOS, w której jechał wicelider Paweł Siwakow. Rosjanin kontrolował sytuację i dzięki temu zdołał zwyciężyć w całym Tour de Pologne. To jego pierwszy triumf w wyścigu World Tour. Drugie miejsce w generalce zajął Jai Hindley, a trzecie Diego Ulissi. Rafał Majka uplasował się na dziewiątej lokacie. Do zwycięzcy stracił 16 sekund, ale już do podium tylko 4 sekundy.