Znajdź nas

TOP News

Paweł Juraszek na dopingu. Rekordzista Polski wpadł na stosowaniu zbyt dużej dawki leku na… katar

Skandal w polskim pływaniu. Paweł Juraszek został przyłapany na dopingu. W organizmie rekordzisty Polski na 50 metrów wykryto pseudoefedrynę, czyli lek stosowany przy przeziębieniu. Polak tłumaczy, że przyjął substancję w dozwolonej dawce, żeby zwalczyć katar.

Paweł Juraszek na mecie
Paweł Juraszek po wyścigu /fot. Youtube/

Cała sytuacja ma swój początek podczas marcowego Grand Prix Polski w Lublinie. Paweł Juraszek przed tą imprezą był przeziębiony i zmagał się z katarem. W związku z tym postanowił zażyć dostępny bez recepty specyfik, stosowany do leczenia górnych dróg oddechowych. Problem w tym, że w składzie leku znajduje się pseudoefedryna, rozszerzająca oskrzela. Nie jest to substancja zabroniona, ale tylko do pewnego poziomu.

W organizmie pływaka wykryto jednak poziom pseudoefedryny przekroczony aż o 13 procent. Paweł Juraszek zarzeka się, że niczego nie zrobił celowo, a już na pewno nie po to, aby poprawić swoje wyniki. „Miałem zwykły katar. Jestem na takim poziomie, że nie ma szans, żebym gdziekolwiek cokolwiek przekraczał. A tu się okazało, że o 13 procent przekroczyłem dozwoloną dawkę. Wziąłem 240 mg pseudoefedryny. To dozwolona ilość, ale później okazało się, że jej stężenie w pobranej próbce moczu było zbyt duże” – powiedział „Przeglądowi Sportowemu” zawodnik.

Paweł Juraszek nie wie skąd wzięło się to przekroczenie. „Nie mam pojęcia jakim cudem wyszedł taki wynik. Może byłem odwodniony, albo wątroba inaczej działała?” – zastanawia się pływak w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. „Po co miałbym to robić?” – pyta przy okazji.

Argumentacja pływaka jest o tyle racjonalna, że pseudoefedryna nie poprawia w sposób znaczący wyników sportowych. A po drugie jaki sens miałoby stosowanie dopingu na nieistotnych zawodach. Mimo tych wątpliwości bez kary raczej się nie obędzie. Polski pływak jak na razie jest tymczasowo zawieszony, ale najpewniej zostanie też zdyskwalifikowany.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News