Osiem medali Polaków, w tym dwa złote na wojskowych Igrzyskach. Wpadki Małachowskiego i Lewandowskiego

Nasi żołnierze nadal doskonale spisują się podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Piątego dnia zmagań biało-czerwoni wywalczyli osiem medali. Po złote krążki sięgnęli lekkoatleci Paulina Guba i Michał Rozmys.

Paulina Guba

Złoty medal w pchnięciu kulą wywalczyła Paulina Guba. Nasza zawodniczka prowadzenie objęła już w pierwszej kolejce, uzyskując 17,54 m. Później było już tylko lepiej. W trzecim podejściu Paulina Guba posłała kulę na odległość 18,22 m i pewnie wygrała. Druga Yang Gao straciła do mistrzyni Europy 37 centymetrów. Piąta była Klaudia Kardasz.

Na 800 metrów najlepszy okazał się Michał Rozmys. Reprezentant Polski, który nie zakwalifikował się na mistrzostwa świata, w Wuhan pokonał dwa okrążenia w czasie 1:49. Wcześniej w eliminacjach odpadł medalista z Dauhy Marcin Lewandowski. Nie powiodło się również dyskobolowi Piotrowi Małachowskiemu. Wicemistrz olimpijski, dla którego był to być może ostatni start, spalił wszystkie trzy próby w kwalifikacjach.

Srebrny medal na 200 metrów stylem grzbietowym zdobył w pływaniu Radosław Kawęcki. Polak wystartował wolno, ale po każdej długości basenu był już coraz wyżej. Ostatecznie z czasem 1:58,75 zajął drugie miejsce. Na 50 metrów grzbietem brąz wywalczyła z kolei Alicja Tchórz.

Powody do zadowolenia ma również zapaśniczka Agnieszka Wieszczek-Kobus, startująca w wadze do 68 kilogramów. Polka nie nawiązała co prawda do minionych lat i nie zdobyła złota, ale srebro również jest satysfakcjonujące. W finale medalistka olimpijska z Pekinu przegrała 2:6 z Chinką Feng Zhou.

Dorobek medalowy Polaków został powiększony również za sprawą biegu na orientację na średnim dystansie. W rywalizacji indywidualnej trzecie miejsce zajęła Aleksandra Hornik. To jednak nie wszystko. Honik, a także Hanna Wiśniewska i Agata Olejnik wywalczyły jeszcze srebra w sztafecie, a także klasyfikacji drużynowej. W rywalizacji zespołowej na najniższym stopniu podium stanęli ponadto Wojciech Kowalski, Mateusz Wensław, Bartosz Pawlak, Mikołaj Dutkowski i Michał Olejnik.