Artykuły

Rekord za rekordem. Polscy panczeniści poprawili szesnaście życiówek w Calgary

Rośnie forma polskich panczenistów przed mistrzostwami świata w Salt Lake City. W zawodach Pucharu Świata w Calgary biało-czerwoni ustanowili aż szesnaście rekordów życiowych.

Kaja Ziomek
Kaja Ziomek pobiła również rekord Polski

Olimpijski tor w Calgary jest jednym z najszybszych na świecie, co przełożyło się na znakomite czasy naszych reprezentantów. Drugiego dnia zawodów Kaja Ziomek jako pierwsza Polka pokonała 500 metrów w czasie poniżej 38 sekund. 22-latka przejechała ten dystans w 37,82 sek., poprawiając tym samym dość wyraźnie własny rekord Polski. Świetny rezultat nie dał jednak miejsca w ścisłej czołówce zawodów. Kaja Ziomek ostatecznie uplasowała się na 14. miejscu w grupie A. W grupie B dziesiąta była Andżelika Wójcik. Czas 38,61 sek. to jej rekord życiowy.

Najlepiej z Polek w Calgary wypadła Natalia Czerwonka. Nasza najbardziej doświadczona zawodniczka pokonała dystans 1500 metrów w czasie 1:53,98. W końcowym rozrachunku dało jej to dziewiątą lokatę. Na 15. miejscu została sklasyfikowana Karolina Bosiek, która wynikiem 1:55,39 pobiła swoją życiówkę. W grupie B 18. miejsce lokatę zajęła Karolina Gąsecka. Czas 1:59,546 to również jej rekord życiowy.

Rekordy życiowe na 1000 metrów pobili z kolei Artur Nogal (1:08,97) i Marcin Bachanek (1:09,55). W grupie B dało im to odpowiednio 14. i 19. miejsce. Sebastian Kłosiński był 22.

Życiówek na 1000 metrów nie zabrakło też wśród kobiet. W grupie B czwarta była Kaja Ziomek z wynikiem 1:15,170. Dwa oczka niżej uplasowała się Karolina Bosiek, która dystans 1000 metrów pokonała w czasie 1:15,336. Życiówki nie ustanowiła Natalia Czerwonka, ale najbardziej doświadczona z naszych panczenistek jako jedyna ścigała się wśród najlepszych. W grupie A zajęła 16. miejsce.

Natalia Czerwonka rekord życiowy pobiła natomiast na 3000 metrów. Wicemistrzyni olimpijska z Soczi pokonała ten dystans 4:02,571. Dało jej to czwarte miejsce w grupie B.

Na 500 metrów w grupie B drugi był Artur Nogal. Jego nowa życiówka to 34,641 sek. 10. miejsce zajął Piotr Michalski. Jego czas to 34,940 sek. Czternaście oczek niżej uplasował się Damian Żurek. 20-latek wykręcił czas 35,331 sek., co jest jego nowym rekordem życiowym.

W życiówki obrodziło na dystansie 1500 metrów. W grupie B 16. lokatę zajął Marcin Bachanek z rezultatem 1:46,433. W połowie trzeciej dziesiątki uplasowali się Artur Janicki i Szymon Palka. Jednak również oni poprawili swoje najlepsze czasy w karierze. Ten sam duet jeszcze lepiej wypadł na 5000 metrów. Szymon Palka w grupie B zajął 12. miejsce, a Artur Janicki 19. Obu panczenistom udało się jednak pobić swoje życiówki.