Znajdź nas

Artykuły

Piłkarskie potęgi wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich. Znamy już niemal komplet uczestników

Piłkarze Argentyny i Brazylii zagrają na Igrzyskach w Tokio. Tym samym znamy już niemal wszystkich uczestników turnieju olimpijskiego.

Brazylijczycy celebrują złoto
Szaleństwo w Brazylii po wywalczeniu mistrzostwa olimpijskiego

W przeciwieństwie do Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich z Ameryki Południowej wyłoniły nie mistrzostwa kontynentu, ale turniej kwalifikacyjny. W Kolumbii o bilety do Tokio walczyło dziesięć drużyn do lat 23. Do grupy mistrzowskiej awansowały Argentyna, Kolumbia, Brazylia i Urugwaj. Do finałowej rundy „Albicelestes” i „Canarinhos” przeszły z kompletem zwycięstw. Blisko sensacji była Boliwia, która tylko bilansem bramkowym okazała się słabsza od Urugwaju.

W grupie mistrzowskiej Argentyńczycy pokonali 3:2 Urugwajczyków i 2:1 Kolumbijczyków. Tym samym jako pierwsi zapewnili sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Do końca o kwalifikację musieli bić się Brazylijczycy, którzy dwa pierwsze mecze zremisowali. O wszystkim decydowało więc ostatnie spotkanie. Brazylijczycy podeszli do niego niezwykle zmobilizowani po bramkach Paulinho i Matheusa Cunha (2x) wygrali 3:0.

Znanych jest już 14 uczestników turnieju olimpijskiego. Europę reprezentować będą Hiszpanie (mistrzowie Europy U-21), Niemcy (wicemistrzowie Europy U-21), a także półfinaliści Euro U-21 Francja i Rumunia. Najbliżej awansu od lat na Igrzyska byli polscy piłkarze. Po sensacyjnych zwycięstwach nad Belgią i Włochami, ulegli jednak wysoko Hiszpanom.

W Tokio poza Japończykami (gospodarze) wystąpią też trzy ekipy wyłonione w Pucharze Azji U-22. Będą to Arabia Saudyjska, Australia i Korea Południowa. W ćwierćfinale azjatyckich mistrzostw odpadły Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzone przez Macieja Skorżę.

Mistrzostwa Afryki U-23 były zarazem kwalifikacjami afrykańskimi. Bilety do Tokio zapewnili sobie Egipt, Republika Południowej Afryki i Wybrzeże Kości Słoniowej. Z Oceanii na Igrzyska pojedzie Nowa Zelandia, która w finale turnieju kwalifikacyjnego rozgromiła 5:0 Wyspy Salomona.

Grono uczestników uzupełnią dwie drużyny ze strefy CONCACAF. Turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany pod koniec marca w Meksyku, a weźmie w nim udział osiem drużyn. Faworytami do awansu będą Meksyk, USA, Honduras i Kanada.

>> UCZESTNICY TURNIEJU OLIMPIJSKIEGO W TOKIO

Europa: Hiszpania, Niemcy, Francja, Rumunia

Azja: Japonia (gospodarz), Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Australia (przynależy do strefy azjatyckiej)

Afryka: Egipt, RPA, Wybrzeże Kości Słoniowej

Ameryka Południowa: Brazylia, Argentyna

Oceania: Nowa Zelandia

Ameryka Północna i Karaiby: dwa wolne miejsca

W turnieju olimpijskim występują zawodnicy do 23 lat. Ponadto selekcjonerzy mogą skorzystać z usług trzech starszych piłkarzy. W ostatnich edycjach po tytuł mistrzowski sięgały Argentyna (dwukrotnie), Meksyk i Brazylia. W przeszłości na Igrzyskach występowały takie gwiazdy jak Cristiano Ronaldo, Andrea Pirlo, Leo Messi, Ryan Giggs, Luis Suarez, Mohamed  Salah czy Neymar.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Artykuły