Polscy lekkoatleci znów pokazali klasę. Joana Fiodorow wygrała w Mińsku

Europa wygrała mecz lekkoatletyczny ze Stanami Zjednoczonymi. Do sukcesu Starego Kontynentu wydatnie przyczynili się biało-czerwoni, którzy licznie stanęli na podium podczas drugiego dnia zawodów.

Joanna Fiodorow
Joanna Fiodorow po zwycięskim rzucie

Najlepiej wypadła Joanna Fiodorow, która wygrała konkurs rzutu młotem. Nasza zawodniczka w Mińsku rzucała daleko, a w ostatniej próbie posłała młot na odległość 74,34 cm. To jeden z lepszych rezultatów tej zawodniczki w tym sezonie. Joanna Fiodorow zdecydowanie wyprzedziła Białorusinkę Hannę Malyshik i Amerykankę Brooke Andersen.

W skoku o tyczce na podium stanęło dwóch Polaków. Drugie miejsce zajął Piotr Lisek. Wicemistrz świata zakończył konkurs z wynikiem 5,80 m. Próba na 5,85 m, a także dwie na 5,90 m były nieudane. Trzeci był Paweł Wojciechowski. Nasz reprezentant miał w Mińsku jedynie dwie czyste próby. Pierwsza na 5,45 m i drugą na 5,75 m. Wygrał Szwed Armand Duplantis, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,85 m.

Drugi na 800 metrów był Adam Kszczot. Mistrz Europy bardzo długo prowadził, ale na ostatnich metrach nieco osłabł. Wykorzystał to przyczajony Bośniak Amel Tuka, który zaatakował i wpadł na metę jako pierwszy. Tempo biegu nie było najszybsze. Triumfator ukończył zawody z czasem 1:46,77. Kszczot był wolniejszy o 0,12 sek.

W konkursie rzutu dyskiem drugie miejsce zajął Piotr Małachowski. Dwukrotny wicemistrz olimpijski w Mińsku rzucał przyzwoicie. Podium zapewnił sobie rzutem na odległość 64,89 m. Wygrał zdecydowanie Lukas Weibhaidinger z rezultatem 67,22 m. Austriak we wszystkich próbach rzucał jednak dalej od Polaka.

Drugie miejsce w biegu na 100 metrów przez płotki zajęła świetnie dysponowana Karolina Kołeczek. Polka długo prowadziła, ale na ostatnich centymetrach prześcignęła ją Amerykanka Sharika Nelvis. Czas zwyciężczyni to 12,80 sek., a Polki 12,86 sek. Nasza zawodniczka w tym roku biegała szybciej, ale to bardzo przyzwoity wynik.

Tuż za podium zawody ukończył Patryk Dobek startujący na 400 metrów przez płotki. Słabiej poszło Sofii Ennaoui (1500 metrów) i Paulinie Gubie (pchnięcie kulą). Zajęły one odpowiednio siódme i szóste miejsce.

Wczoraj w Mińsku konkurs rzutu młotem wygrał Paweł Fajdek przed Wojciechem Nowickim. Drugi w pchnięciu kulą był Konrad Bukowiecki, a trzecia w biegu na 400 metrów Iga Baumgart-Witan.