Inne

Dominatory 2019: Nominowani w kategoriach „TeamLider” i „Nadzieja”

Już w poniedziałek ruszają „Dominatory” – plebiscyt „Magazynu Sportowiec”. Czytelnicy i specjalnie powołana kapituła wybiorą człowieka roku, a także najlepszych sportowców w kilkunastu kategoriach. Dziś prezentujemy nominowanych w kategoriach „TeamLider” i „Nadzieja”.

Dominatory

W kategorii „TeamLider” nominowani zostali przedstawiciele gier zespołowych, który w tym roku odnosili szczególne sukcesy na polu reprezentacyjnym bądź klubowym. Ponadto byli wysoko oceniani przez środowisko międzynarodowych obserwatorów, dzięki czemu stali się wizytówkami polskiego sportu.

NOMINOWANI W KATEGORII „TeamLider”

Biało-czerwony barwy reprezentuje zaledwie od lipca, ale od tego czasu zdążył już rozkochać w sobie polskich kibiców. Był kluczowym ogniwem naszej reprezentacji podczas mistrzostw Europy i Pucharu Świata, na których wywalczyliśmy brąz i srebro. Na obu tych turniejach wybierany do drużyny gwiazd. W tym roku sięgnął też po mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Włoch.

Kapitan reprezentacji Polski w siatkówce. Był ważnym punktem drużyny, która zdobyła brąz mistrzostw Europy i srebro Pucharu Świata. Często od jego postawy zależały losy spotkania. Jako kapitan stanowi oparcie dla wszystkich graczy.

Sezon klubowy zakończyła z przytupem. W barwach drużyny Imoco Volley Conegliano wygrała ligę włoską, czyli najsilniejsze rozgrywki ligowe świata. Grała też w finale Ligi Mistrzyń, ale tam musiała uznać wyższość rywalek. Później była ważnym punktem reprezentacji, z którą dotarła do półfinału mistrzostw Europy.

Kluczowa zawodniczka reprezentacji Polski. Gdy miała gorszy moment gry, cały zespół zaliczał spadek formy. Bez niej w składzie nie byłoby tak dobrego sezonu reprezentacyjnego. Punktowała aż miło we wszystkich imprezach. Prawdziwy popis dała natomiast w Lidze Narodów.

Zawodnik, jakiego długo polska piłka mieć nie będzie. W zeszłym sezonie po raz kolejny został mistrzem Bundesligi, a także wygrał wyścig po koronę króla strzelców. Po drodze stał się najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bundesligi. W tym sezonie strzela niemal na zawołanie, a na koncie ma więcej trafień niż niejeden uznany klub. Lider reprezentacji Polski, z którą awansował na Euro 2020.

Największy bohaterem reprezentacji Polski w koszykówce. Na mistrzostwach świata w Chinach wszedł na wyżyny swoich możliwości, a niektórzy twierdzą, że jeszcze wyżej. Bez jego znakomitej gry i cennych trafień nie byłoby ćwierćfinału dla biało-czerwonych.

Bohater mistrzostw świata w koszykówce 3×3. W ostatnich sekundach odwrócił losy meczu o brązowy medal z Serbią. Dzięki jego trafieniom Polacy zdobyli historyczny medal i będą jednym z kandydatów do powtórzenia tego osiągnięcia za rok na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

W kategorii „Nadzieja” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku odnosili duże sukcesy na arenie międzynarodowej. Ponadto ich wcześniejsza postawa oraz dokonania świadczą o tym, że są kandydatami na zawodników wielkiego formatu. Nominowani zostali ci sportowcy, którzy w momencie odnoszenia sukcesów nie przekroczyli 21. roku życia. Dla „Magazynu Sportowiec” to bardzo ważna kategoria, dlatego jest ona najliczniejszą ze wszystkich.

NOMINOWANI W KATEGORII „NADZIEJA”

Tenisistka stołowa. 18-latka jest pierwszą Polką w historii, która została mistrzynią Europy juniorek w grze pojedynczej.

Biegaczka narciarska. Pierwsza Polka od czasów Justyny Kowalczyk, która zdobyła medal mistrzostw świata juniorek. W Lahti sięgnęła po srebro w sprincie. Do tego doszło złoto i brąz na Olimpijskim festiwalu młodzieży Europy.

Panczenistka. Na mistrzostwach świata juniorek zdobyła srebro na 1500 metrów, tracąc do złota jedynie 0,02 sek. Na 1000 metrów wywalczyła brąz. Mimo młodego wieku coraz lepiej radzi sobie również wśród seniorów.

Lekkoatletka. Rewelacja mistrzostw Europy do lat 23 w Gavle. W wielkim i emocjonującym stylu triumfowała w biegu na 400 metrów. Później w niesamowitych okolicznościach doprowadziła naszą sztafetę do złota.

Pięcioboista nowoczesny. W tym roku wywalczył dwa medale młodzieżowych mistrzostw świata, ponadto niespodziewanie – nawet dla samego siebie – zajął 6. miejsce na mistrzostwach Europy i zagwarantował sobie występ na Igrzyskach Olimpijskich

Kolarka torowa. Prawdziwą furorę zrobiła na juniorskich mistrzostwach świata, zdobywając srebrny medal i dwa brązowe. Wcześniej świetnie radziła sobie na juniorskich mistrzostwach Europy z których wróciła ze złotem i srebrem.

Kolarz torowy. Ma dopiero 19 lat, a już doczekał się określeń „cudowne dziecko polskiego kolarstwa”. Na pochwały jednak sobie zasłużył. Na Igrzyskach Europejskich wywalczył srebro w scratchu, a na mistrzostwach Europy sięgnął po brąz w silnie obsadzonym wyścigu eliminacyjnym.

Kitesurferka. 14-latka jest najmłodsza w tym zestawieniu. Nie znalazła się jednak w nim bez powodu. W tym roku zdobyła srebro na Igrzyskach Sportów Plażowych w Dausze, przegrywając jedynie z wielokrotną mistrzynią świata Danielą Moroz. Wielka nadzieja na Igrzyska w Paryżu.

Lekkoatleta. Młodzieżowy mistrz Europy w rzucie oszczepem. W Gavle wygrał w dramatycznych okolicznościach, oddając złoty rzut w ostatniej próbie. Pobił przy tym rekord mistrzostw i swoją życiówkę.

Biathlonistka. Wicemistrzyni świata juniorek w sprincie. W ubiegłym sezonie coraz lepiej poczynała sobie także w Pucharze Świata. W Soldier Hollow dwukrotnie wchodziła do pierwszej dziesiątki.

Siatkarka. O tym, że jest to zawodniczka z dużym potencjałem wiedzieliśmy, śledząc rozgrywki juniorskie. Teraz jednak udowodniła to również w gronie najlepszych. Mocny punkt polskiej drużyny podczas mistrzostw Europy.

Kajakarz. Na młodzieżowych mistrzostwach świata wywalczył brązowy medal na sprinterskim dystansie 200 metrów. Świetnie poradził sobie również w gronie seniorów. Na mistrzostwach świata razem z Piotrem Mazurem sięgnął po srebro w konkurencji K2 na 200 metrów. Do złota zabrakło jedynie 0,05 sek.

Kajakarka. Rok temu przebojem wdarła się do kadry seniorek, a w tym tylko wzmocniła swoją pozycję. W osadzie K4 na 500 metrów wywalczyła brąz na mistrzostwach świata, a także Igrzysk Europejskich.

Judoczka. W tym roku zadziwiła świata, wywalczając brązowy medal na mistrzostwach świata w Tokio. Dokonała tego, choć po drodze musiała mierzyć się z dużo wyżej notowanymi rywalkami i walczyć w dwóch wyczerpujących dogrywkach.

Wioślarz. Choć ma dopiero 20 lat to na jego koncie jest już sporo sukcesów seniorskich. W czerwcu wraz z Mirosławem Ziętarskim został mistrzem Europy w dwójce podwójnej. Później wsiadł do czwórki podwójnej, z którą wywalczył wicemistrzostwo świata i Puchar Świata.

Kandyjkarz. Wraz z Aleksandrem Kitewskim został młodzieżowym mistrzem świata na 500 metrów. Na dystansie dwa razy dłuższym ta sama dwójka sięgnęła także po brąz mistrzostw Europy. Coraz lepiej poczynał sobie również w Pucharze Świata.

Kajakarki. Choć na swój sukces będą pracować osobno i nie jest powiedziane, że będą pływać w jednej łódce to „Magazyn Sportowiec” postanowił nominować je razem. Zdobywając złoto na młodzieżowych mistrzostwach świata i Europy dowiodły bowiem, że w przyszłości będą stanowić o sile polskiej czwórki.

Zapaśniczka. Mistrzyni świata juniorek w kategorii do 55 kg. Złoto zdobyła po znakomitej finałowej walce z Rosjanką Jekateriną Werbiną. Był to pierwszy taki sukces dla polskich zapasów od dwudziestu lat.

Tenisistka. Ma 18 lat, ale już potrafi postraszyć najlepsze. Tak było chociażby podczas French Open, gdzie doszła aż do czwartej rundy. Po drodze wyeliminowała między innymi mistrzynię olimpijską Monicę Puig.

Żeglarka. Przykład prawdziwej sportowej sinusoidy. Jeszcze rok temu miała wszystkiego dość, dzisiaj znów cieszy się z żeglarstwa. Na mistrzostwach świata juniorek w Splicie odniosła życiowy sukces, wywalczając złoto w olimpijskiej klasie Laser Radial.