Inne

Dominatory 2019: Zobacz nominowanych w kategoriach „Sporty zimowe”, „Motoryzacja i sporty powietrzne” i „Heros”

Już w poniedziałek ruszają „Dominatory” – plebiscyt „Magazynu Sportowiec”. Czytelnicy i specjalnie powołana kapituła wybiorą człowieka roku, a także najlepszych sportowców w kilkunastu kategoriach. Dziś prezentujemy nominowanych w kategoriach „Sporty zimowe”, „Motoryzacja i sporty powietrzne” i „Heros”.

Dominatory

W kategorii „Sporty zimowe” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w dyscyplinach zimowych. Ponadto już od dłuższego czasu charakteryzują się przynależnością do światowej czołówki w swoich specjalnościach.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY ZIMOWE”

Mistrz świata w skokach narciarskich z Seefeld. Na dużej skoczni zdobył tytuł w absolutnie spektakularny sposób. Przesunął się bowiem na pierwsze miejsce aż z 27. lokaty. Do tego dołożył jeszcze piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Miniony sezon nie był może w jego wykonaniu tak spektakularny jak poprzednie, ale sukcesów i tak nie brakowało. W szalonym konkursie na dużej skoczni w Seefeld wywalczył wicemistrzostwo świata. Ponadto uplasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Zeszłej zimy nie bez powodu została okrzyknięta tytułem królowej lodu. Nasza specjalistka od short tracku w styczniu została mistrzynią Europy w swojej koronnej konkurencji 500 metrów. Później dopiero jako piąta Polka w historii sportów zimowych zwyciężyła w Pucharze Świata.

O tym, że z psami łączy ją wyjątkowa więź wiadomo nie od dziś. Udowodniła to na przełomie stycznia i lutego, gdy sięgnęła po tytuł mistrzyni świata w skijoringu. To konkurencja polegająca na jeździe na nartach z dwoma psami.

Polska ma wybitnych specjalistów w bojerach, a ten zawodnik jest tego najlepszym dowodem. W tym roku został po raz trzeci w karierze mistrzem świata. Fakt ten jest znacząco tym bardziej, że w USA startował na sprzęcie pożyczonym od amerykańskich zawodników.

Jeden z najlepszych maszerów na świecie, co udowodnił zeszłej zimy. Został wtedy mistrzem świata na dystansie blisko 20 kilometrów w nielimitowanej klasie UL1 z zaprzęgiem dwunastu husky syberyjskich.

Za psami poszedłby w ogień, a one odpłacają mu się najlepiej jak potrafią. W tym roku został podwójnym mistrzem świata. Oba krążki wywalczył na dystansie sprinterskim w zaprzęgach z kolejno dwoma i czterema psami rasy grenlandzkiej.

W kategorii „Motoryzacja i sporty powietrzne” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy w dyscyplinach motoryzacyjnych, lotniczych i szybowcowych.

NOMINOWANI W KATEGORII „MOTORYZACJA I SPORTY POWIETRZNE”

W tym roku wreszcie dopiął swego, zostając indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Jest trzecim zawodnikiem z Polski, który wywalczył ten tytuł.

To był jej historyczny sezon. Została bowiem mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej w Devie. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w historii.

Już wkrótce po latach przerwy wróci do Rajdu Dakar. Do Arabii Saudyjskiej pojedzie na pewno w dobrym humorze, bo w tym roku wywalczył Puchar Świata w stawce quadów.

Temu człowiekowi nigdy mało sukcesów. W tym roku Sebastian Kawa po raz kolejny został mistrzem Europy w szybownictwie. Wcześniej został wicemistrzem świata w wyścigach szybowcowych.

Rok rozpoczął od świetnego startu w Rajdzie Dakar. W rywalizacji samochodów był czwarty, co jest jego najwyższą lokatą w karierze. Sezon zwieńczył drugim miejscem w Pucharze Świata.

Sporty motorowodne czasy największej popularności mają już w Polsce za sobą, ale pod kątem wyników nadal nie mamy czego się wstydzić. Potwierdził to Sebastian Kęciński, który został motorowodnym mistrzem świata w klasie F-125.

Za tym duetem naprawdę świetny rok. Zdobyli bowiem podwójne mistrzostwo świata Air Navigation Race. A należy pamiętać, że to tylko jedne z wielu sukcesów jakie mają na swoim koncie.

W kategorii „Herosi” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. W trudnych, a czasem wręcz ekstremalnych warunkach pokonywali przede wszystkim własne słabości. W dodatku wielokrotnie przekraczali ludzkie bariery.

NOMINOWANI W KATEGORII „HEROS”

Wygrywając ultramaraton Badewater udowodniła, że nic nie jest w stanie jej złamać. Aby zwyciężyć musiała przebiec 217 kilometrów po trasie pełnej przewyższeń w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza. Na deser została brązową medalistką mistrzostw świata w biegu 24-godzinnym.

W tym roku znów dokonał niemożliwego. Został bowiem mistrzem świata w ultratriathlonie na dystansie podwójnego Ironmana. Do mety dotarł z rekordem świata. W zawodach musiał przepłynąć 7,6 km, przejechać rowerem 360 km i przebiec 84 km.

Ten rok był czasem jego wielkich sukcesów. Na mistrzostwach Europy we freedivingu wywalczył złoto, brąz i srebro. Po medal z najcenniejszego kruszcu sięgnął w konkurencji dynamika w płetwach. Na jednym oddechu przepłynął 316 metrów, co jest nowym rekordem świata.

Jego wyczyn zadziwił i zmroził Polskę. Nic dziwnego, bo udało mu się przepłynąć kilometr w lodowatych wodach Antarktydy. Co więcej zrobił to w samym czepku i kąpielówkach. Swój sukces odniósł pod koniec zeszłego roku (zatem już w trakcie trwania „Złotej Trzynastki), ale „Magazyn Sportowiec” postanowił nominować go tegorocznej edycji plebiscytu.

Woda o temperaturze zera stopni nie stanowi dla niego żadnego problemu. Wręcz przeciwnie! W Murmańsku udowodnił, że w takich warunkach czuje się jak ryba w wodzie. Na mistrzostwach świata w pływaniu lodowym zdobył pięć złotych i jeden srebrny medal.

Na początku roku znalazła się na liście najodważniejszych pływaczek świata. Nic dziwnego skoro była w stanie przepłynął wpław kanał Catalina (ok. 34 km). Sukcesów nie brakowało na jej koncie również w tym roku. Na mistrzostwach świata w pływaniu lodowym zdobyła srebro i brąz. Do tego doszły sukcesy w Pucharze Arktyki.

Kolejna w tym zestawieniu specjalistka od pływania lodowego. I kolejna, która ma powody do dużego zadowolenia. Na mistrzostwach świata i Pucharze Arktyki w Murmańsku wywalczyła bowiem kilka medali, w tym dwa złote.

Opracowanie merytoryczne: Mateusz Cichy, Pola Kowalska