Biało-czerwona niedziela w Dubaju! Barbara Bieganowska mistrzynią świata!

Niedziela miała należeć do Polaków i należała. W czwartym dniu paraatletycznych mistrzostw świata biało-czerwoni wywalczyli cztery medale. Po ten z najcenniejszego kruszcu sięgnęła Barbara Bieganowska, znana pod nazwiskiem Niewiedział.

Barbara Bieganowska
Barbara Bieganowska podczas MŚ w Londynie /fot. archiwum/

Barbara Bieganowska była jedną z głównych kandydatek do złota w Dubaju. Trudno jednak, żeby było inaczej, skoro mówimy o trzykrotnej mistrzyni paraolimpijskiej i pięciokrotnej mistrzyni świata. Barbara Bieganowska, startująca na 1500 metrów w klasie T20, nie zawiodła i tym razem. W Dubaju Polka pewnie wygrała z czasem 4:36.10. Drugą Ukrainkę Ludmiłę Danylinę wyprzedziła o ponad cztery sekundy. Brąz dla Węgierki Ilony Biacsi. Druga z naszych reprezentantek Arleta Meloch była ósma.

Brązowy medal w rzucie oszczepem w łączonej grupie F33 – F34 wywalczyła Lucyna Kornobys. Nasza zawodniczka uzyskała 16,99 m i pobiła tym samym rekord kategorii F33. Gdyby nie połączenie grup, Polka cieszyłaby się ze złota, a tak natomiast musiała zadowolić się brązowym medalem. Wygrała Chinka Lijuan Zou z rezultatem 19,33 m. Ósma, ale za to z życiówką była Joanna Oleksiuk.

Z Dubaju z brązem wróci też Faustyna Kotłowska. Najmłodsza zawodniczka w kadrze była trzecia w zmaganiach dyskobolek w kategorii F64. W najlepszej próbie Faustyna uzyskała 33,53 m. Ten wynik to zarazem rekord Europy. Zwyciężyła Chinka Yuan Yao, która posłała dysk na odległość 38,78 m.

W sesji wieczornej jeszcze jeden brąz do medalowego worka dorzuciła Marta Piotrowska, która startowała w skoku w dal w klasie T37. Polka zapewniła sobie medal, dzięki skokowi na odległość 4,45 m. Zdecydowanie wygrała Chinka Xiaoyan Wen, która wynikiem 5,22 m pobiła swój własny rekord świata.

Po czterech dniach mistrzostw biało-czerwoni mają na koncie 9 medali.