Znajdź nas

TOP News

To już oficjalnie! Robert Kubica znów w F1!

To co jeszcze wczoraj było nieoficjalnymi przeciekami, dzisiaj stało się faktem. Robert Kubica wraca do Formuły 1. W nowym sezonie polski kierowca będzie ścigał się w barwach Williamsa.

Robert Kubica w bolidzie
Robert Kubica w bolidzie Williamsa /fot. flickr.com/photos/pedrik, Wikipedia, CC BY 2.0/

Robert Kubica wraca do Formuły 1 po wielu latach przerwy. Po raz ostatni w bolidzie podczas Grand Prix siedział w 2010 roku. Jego karierę przerwał poważny wypadek, któremu uległ podczas rajdu samochodowego zimą 2011 roku. Doznał wówczas kontuzji ręki. Przez wiele lat wydawało się, że uraz już na zawsze uniemożliwi Kubicy powrót do F1. Cień nadziei pojawił się w zeszłym roku, gdy Polaka jako kierowcę testowego zakontraktował Williams. Kubica wziął udział w kilku testach i sesjach treningowych, ale nigdy nie wystąpił w wyścigu. Zmieni się to jednak już w marcu.

Zwrot sytuacji w sprawie Kubicy będzie możliwy między innymi dzięki pieniądzom od PKN Orlen. W zamian za starty Kubicy, polski potentat naftowy zostanie sponsorem Williamsa. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, na akcję sponsoringową PKN Orlen przeznaczy aż 10 milionów euro.

Orlen zdecydował się na taki krok, aby promować się w innych europejskich. Jak przypominają dziennikarze RMF FM, aż 60% przychodów koncernu generowanych jest poza Polską. Dzięki umowie sponsorskiej logotypu Orlenu pojawią się między innymi na bolidach i w pit stopie zespołu. Ma to być największy projekt sponsoringowy w historii Polski.

>> CZY ROBERT KUBICA POWTÓRZY SUKCESY?

Robert Kubica w Formule 1 zadebiutował w ramach zastępstwa 6 sierpnia 2006 roku podczas Grand Prix Węgier. Jego dobry występ sprawił, że szefostwo BMW Sauber zdecydowało się podpisać z nim umowę do końca sezonu. Opłaciło się, bo Kubica w Grand Prix Włoch stanął na podium. Łącznie Polak wziął udział w 76 wyścigach. Dwanaście razy stanął na podium. 8 czerwca 2008 roku wygrał swój jedyny wyścig w Formule 1 – Grand Prix Kanady.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News