Znajdź nas

TOP News

Polscy wioślarze licznie zakwalifikowali się na Igrzyska!

Polscy wioślarze najważniejsze starty na mistrzostwach świata mają dopiero przed sobą. Za nimi jednak równie ważna walka o kwalifikacje olimpijskie. Biało-czerwoni wyszli z nich w świetnym stylu.

Wioślarska czwórka podwójna kobiet
Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska, Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko /fot. fanpage Wioślarska czwórka kobiet/

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro polscy wioślarze wystartowali w ośmiu konkurencjach. W Tokio biało-czerwonych zobaczymy co najmniej w sześciu. W Linzu nie zawiodły „Lwice Urbana”. Nasza czwórka podwójna w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann pewnie wygrała repasaż i zapewniła sobie start w finale, a co za tym idzie wyjazd na Igrzyska. W Rio de Janeiro Polki w tej konkurencji wywalczyły brązowy medal. W składzie osady były wówczas Agnieszka Kobus-Zawojska i Maria Springwald.

Do Tokio pojedzie również nasza czwórka bez sterniczki. Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Maria Wierzbowska w półfinale zajęły drugie miejsce i również awansowały do finału. Konkurencja czwórki bez sterniczki zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Polki będą należały do szerokiego grona kandydatek do medalu.

Polscy wioślarze - Męska czwórka podwójna w Rotterdam

Polscy wioślarze Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański zdobyli w tym roku Puchar Świata

Drugie miejsce w półfinale i kwalifikację olimpijską wywalczyli Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański. Triumfatorzy Pucharu Świata w czwórce podwójnej na pewno będą chcieli w Tokio powalczyć o medal. Tym bardziej, że w Rio de Janeiro zajęli pechowe czwarte miejsce. Z obecnego składu, wówczas pływał jedynie Wiktor Chabel.

Na Igrzyska Olimpijskie pojedzie też męska czwórka bez sternika. Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski w swoim półfinale zajęli drugie miejsce i pewnie awansowali do finału. Dla naszej czwórki będzie to powrót na Igrzyska po ośmioletniej przerwie. Burda, Brzeziński i Szpakowski startowali jednak w Rio de Janeiro w królewskiej ósemce.

Świetny finisz spowodował, że do Igrzysk Olimpijskich może szykować się polska dwójka podwójna wagi lekkiej Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski. W Rio de Janeiro w tej osadzie pływał Mikołajczewski z Miłoszem Jankowskim. Skończyło się na przyzwoitym szóstym miejscu.

Jolanta Majka i Michał Gadowski z medalami

Jolanta Majka i Michał Gadowski mają już bilet na Igrzyska Paraolimpijskie /fot. Tomasz Kaźmierczak/

O Tokio mogą już myśleć Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Biało-czerwoni pewnie awansowali do finału dwójek podwójnych. W tej konkurencji Polska nie miała osady w Rio de Janeiro.

Szanse na kwalifikacje olimpijską ma jeszcze Natan Węgrzycki-Szymczyk. Nasz bardzo zdolny skiffista nie zmieścił się w finale jedynki i aby zakwalifikować się na Igrzyska musi zająć miejsce w pierwszej trójce w finale B.

Mnóstwo radości dostarczyli nam nasi parawioślarze. Na Igrzyska Paraolimpijskiej w świetnym stylu zakwalifikowali się Jolanta Majka i Michał Gadowski. W niedzielę o bilet do Tokio powalczy Jarosław Kailing.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News