Znajdź nas

TOP News

Wielkie chwile Polaka! Piotr Żyła wygrał na Kulm!

Piotr Żyła wygrał konkurs Pucharu Świata na austriackim mamucie Kulm. To jego drugie zwycięstwo w karierze.

Piotr Żyła

Po pierwszej serii prowadził Karl Geiger. Niemiec zapewnił sobie prowadzenie skokiem na odległość 230 metrów. Drugi ze stratą 3,4 pkt. był Stefan Kraft. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczył 224,5 metra. Metr dalej poszybował Piotr Żyła, ale dodano mu mniej punktów za wiatr, a ponadto otrzymał gorsze noty za styl. W rezultacie Polak plasował się na trzeciej lokacie.

Na czwartej lokacie znajdował się Timi Zajc, a na piątej Ryoyu Kobayashi. Tuż za nimi klasyfikowany był Dawid Kubacki. Reprezentant Polski uzyskał 226 metrów. Cztery oczka niżej był Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski na Kulm skoczył 217,5 metra.

Do drugiej serii awansowali też Jakub Wolny i Aleksander Zniszczoł. Były mistrz świata juniorów spisał się nad wyraz dobrze, skacząc 211 metrów. Na półmetku dawało mu to 14. lokatę. Aleksander Zniszczoł po skoku na odległość 197 metrów był 27.

Odpadli Andrzej Stękała i Klemens Murańka. Ten pierwszy z wynikiem 191,5 metra uplasował się na 35. pozycji. Ten drugi wylądował na 170 metrze, co dało mu 46. lokatę.

W drugiej serii prawdziwą petardę odpalił Piotr Żyła. Polak skoczył 219,5 metra i stało się jasne, że będzie walczył o zwycięstwo. Stefan Kraft i Karl Geiger nie zdołali odpowiedzieć i wiślanin mógł cieszyć się z drugiego w karierze zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata.

Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,3 pkt. zajął Timi Zajc. Słoweniec poszybował aż na 225 metr. Wspomniany Stefan Kraft ostatecznie był trzeci. Austriak uzyskał 214,5 metra. Tuż za nim uplasował się Karl Geiger z wynikiem 213 metrów.

Na piątym miejscu konkurs ukończył Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld w drugiej próbie skoczył 217 metrów. Awans zanotował też Kamil Stoch, skacząc z wiatrem pod narty 231,5 metra. Dzięki temu Polak przesunął się na siódmą lokatę.

Nieco gorzej wypadli Jakub Wolny i Aleksander Zniszczoł. Ten pierwszy skoczył 201 metrów i spadł na 24. pozycję. Ten drugi z rezultatem 188 metrów został sklasyfikowany na 30. lokacie.

Dzięki dzisiejszej wygranej Piotr Żyła został pierwszym liderem Pucharu Świata w lotach narciarskich.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News