PŚ w Sapporo: Stefan Kraft znów najlepszy, Piotr Żyła za podium

Dublet Stefana Krafta. Austriak wygrał drugi konkurs Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Tym razem na podium zabrakło Polaków. Najlepiej na Okurayamie spisał się Piotr Żyła, który był czwarty.

Piotr Żyła Sapporo
Piotr Żyła po swoim skoku

Po pierwszej serii liderem był sobotni triumfator Stefan Kraft. Austriak skoczył 135 metrów i o punkt wyprzedzał Słoweńca Timiego Zajca. Dobre warunki wykorzystał Piotr Żyła. Polak wylądował na 139,5 metrze a jury po jego skoku zdecydowało się obniżyć belkę. Dzięki tej odległości Polak plasował się jednak na trzecim miejscu. Słabiej spisał się lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi. Reprezentant gospodarzy po pierwszej serii klasyfikowany był na ósmym miejscu.

Do drugiej serii awansował komplet biało-czerwonych. 11. lokatę zajmował Kamil Stoch, natomiast Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stefan Hula znaleźli się na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki. Czołową „30” zamknął Jakub Wolny.

W drugiej serii Stefan Kraft potwierdził swoją klasę. Austriak skoczył 128,5 metra i po raz trzeci z rzędu wygrał konkurs Pucharu Świata. Drugie miejsce obronił Timi Zajc. Słoweniec skoczył trzy i pół metra krócej niż Kraft i stracił do niego blisko dziesięć punktów. Na trzeciej lokacie zawody ukończył Ryoyu Kobayashi. Japończyk zanotował znaczący awans w klasyfikacji po skoku na odległość 129,5 metra.

Tuż za podium uplasowali się ex aequo Piotr Żyła i Halvor Egner Granderud. Polakowi i Norwegowi do trzeciego miejsca zabrakło pół punktu. Spory awans zanotował natomiast Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski przesunął się o pięć lokat i ostatecznie uplasował się na 6. miejscu.Swoją pozycję poprawił też Dawid Kubacki. Triumfator z Predazzo ukończył zawody na 12. lokacie. 21. był Maciej Kot, 25. Stefan Hula, a 30. Jakub Wolny.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wciąż z dużą przewagą prowadzi Ryoyu Kobayashi. Dzięki dzisiejszej wygranej na drugie miejsce awansował Stefan Kraft. Trzeci jest Kamil Stoch.