Artykuły

Stracone i zagubione. Największe talenty polskich skoków narciarskich

Krzysztof Biegun kończy karierę. 24-latek podjął taką decyzję po nieudanym konkursie Letniego Grand Prix w Hakubie. Na olimpijskim obiekcie zajął dopiero 33. miejsce. Przypadek Krzysztofa Bieguna nie jest odosobniony. W ostatnich latach polskie skoki z różnych względów straciły wielu zdolnych zawodników. Przypominamy losy najlepszych z nich.

Krzysztof Biegun jako największe talenty polskich skoków narciarskich
Krzysztof Biegun przed skokiem

Mateusz Rutkowski to Największe talenty polskich skoków narciarskich

Największe talenty polskich skoków narciarskich – Mateusz Rutkowski /fot. Tadeusz Mieczyński – Skijumping.pl/

Pierwszym i być może największym talentem jaki w ostatnich latach straciły polskie skoki jest oczywiście Mateusz Rutkowski. Cała Polska usłyszała o nim w lutym 2004 roku. Został wówczas mistrzem świata juniorów w norweskim Strynie pokonując między innymi Thomasa Morgensterna. Wywalczył też srebro w drużynie z Kamilem Stochem, Stefanem Hulą i Dawidem Kowalem. Niedługo później zajął 28. miejsce na Mistrzostwach Świata w lotach.

18-latek z miejsca został okrzyknięty następcą Adama Małysza. Waga tego tytułu przygniotła jednak Rutkowskiego. Mistrz świata juniorów nie potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Już po życiowym sezonie zaczęły się jego problemy. Wiosną 2004 roku zawieszono mu na trzy miesiące stypendium za zbyt huczne imprezowanie.

Mimo problemów wychowawczych Mateusz Rutkowski w kolejnym sezonie dość regularnie startował w Pucharze Świata. Nie udało mu się jednak zdobyć ani jednego punktu w żadnym z konkursów. Bardzo przeciętnie spisał się również na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Kłopoty z dyscypliną, nadwagą i alkoholem spowodowały usunięcie z kadry narodowej. Później podejmował jeszcze próby powrotu, ale nie był już w stanie nawet w niewielkim procencie zbliżyć się do dawnej formy.