Artykuły

Stracone i zagubione. Największe talenty polskich skoków narciarskich

Krzysztof Biegun kończy karierę. 24-latek podjął taką decyzję po nieudanym konkursie Letniego Grand Prix w Hakubie. Na olimpijskim obiekcie zajął dopiero 33. miejsce. Przypadek Krzysztofa Bieguna nie jest odosobniony. W ostatnich latach polskie skoki z różnych względów straciły wielu zdolnych zawodników. Przypominamy losy najlepszych z nich.

Krzysztof Biegun jako największe talenty polskich skoków narciarskich
Krzysztof Biegun przed skokiem
Cofnij1 z 6

Jeszcze do niedawna Krzysztof Biegun postrzegany był jako wielki talent polskich skoków narciarskich. Nie były to zresztą opinie na wyrost, bo podstaw do takich ocen nie brakowało. W sezonie 2012/2013 Krzysztof Biegun wywalczył wraz z kolegami wicemistrzostwo świata juniorów. Do tego doszedł pierwszy punkt w Pucharze Świata.

Dobre wyniki sprawiły, że sezon olimpijski Biegun zaczął od startów w Pucharze Świata. I to jak zaczął. 19-latek wygrał sensacyjnie inauguracyjny i loteryjny konkurs w niemieckim Klingenthal. Polak stracił prowadzenie w całym cyklu dwa tygodnie później w Lillehammer. Biegun punktował jeszcze trzy razy w Pucharze Świata, ale to było za mało aby walczyć o miejsce w składzie reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. 19-latek zdobył za to wraz z kolegami mistrzostwo świata juniorów w Val di Fiemme. Indywidualnie zajął szóstą lokatę.

Od tego czasu zaczął się jednak powolny zjazd Bieguna. Niegdysiejszy lider Pucharu Świata coraz rzadziej startował wśród najlepszych, a później również w Pucharze Kontynentalnym. Do tego doszła kontuzja. W poprzednim sezonie Biegun nie znalazł się w kadrze narodowej, co dla skoczka brzmi jak wyrok. Zawodnik poszedł do pracy, ale o skakaniu nie zapomniał. Jego powrót latem tego roku definitywnie pozbawił go chęci do dalszego uprawiania sportu.