Znajdź nas

TOP News

Trzy medale dla polskich wioślarzy na mistrzostwach świata! Fenomenalny start czwórki bez sternika!

Świetny występ polskich wioślarzy na mistrzostwach świata w Linzu. Biało-czerwoni wywalczyli trzy medale. Po ten z najcenniejszego kruszcu sięgnęła męska czwórka bez sternika.

Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski celebrują sukces
Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski celebrują sukces

Worek z medali rozpruła męska czwórka bez sternika. Biało-czerwoni w składzie Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski znakomicie wystartowali i szybko wyszli na prowadzenie. Po pierwszej ćwiartce Polacy mieli około sekundy przewagi nad Brytyjczykami i Włochami. Nasi wioślarze narzucili bardzo ostre tempo, którego nikt nie potrafił wytrzymać. Przewaga nad innymi osadami zaczęła rosnąć do kilkunastu metrów.

Na półmetku Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski mieli już 2,45 sek. przewagi nad Włochami i 2,94 sek. nad Brytyjczykami. Mimo niewiarygodnego tempa biało-czerwoni nadal płynęli bardzo dobrze, ale naciskać zaczęli Brytyjczycy. 500 metrów przed metą wyspiarze tracili do Polaków 1,7 sek., co dawało około dziesięciu metrów różnicy. Na ostatnim odcinku przyspieszyli tez Rumuni. Nasi wioślarze byli jednak gotowi na ostre tempo do samego końca. Wygrali w wielkim stylu przed Rumunami i Brytyjczykami. To 12 złoty medal dla Polski w historii mistrzostw świata.

Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski na podium

Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski ze złotami

>> SREBRO DLA „LWIC URBANA”

Kolejny medal dla Polski wywalczyła kobieca czwórka podwójna. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann mocno zaczęły i szybko wyszły na prowadzenie. Dobry start zanotowały jednak również Chinki i to obie te osady plasowały się na pierwszym miejscu po 500 metrach. Wkrótce jednak zawodniczki z Państwa Środka przejęły inicjatywę i odskoczyły Polkom na około 10 metrów. Chinki coraz mocniej wiosłowały i na półmetku prowadziły z przewagą 2,59 sek. nad „Lwicami Urbana”. Nasze wioślarki w tym momencie traciły do liderek już około 17 metrów, a tuż za nimi płynęły Holenderki.

Na 500 metrów przed końcem Chinki miały nad Polkami 2,63 sek. przewagi, co w przeliczeniu na metry dawało różnicę około 15 metrów. Na równi z obrończyniami tytułu wiosłowały „Pomarańczowe” i to one stały się najgroźniejszymi konkurentami naszych wioślarek. Biało-czerwone zaczęły świetnie finiszować. W pewnym momencie Polki płynęły najszybciej i zmniejszyły stratę do Chinek. Niestety zawodniczki z Państwa Środka nie dały się dogonić, a „Lwice Urbana” do końca musiały stoczyć ostrą walkę o srebro z Holenderkami. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald, Katarzyna Zillmann wyszły z niej obronną ręką i zajęły drugie miejsce.

Wioślarska czwórka podwójna kobiet

Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska, Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko /fot. fanpage Wioślarska czwórka kobiet/

>> SREBRO NA DESER

Nadzieje na dobry występ wiązaliśmy również z występem męskiej czwórki podwójnej. Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański ruszyli świetnie i wysunęli się na prowadzenie. Ich przewaga nie była jednak duża. Blisko triumfatorów Pucharu Świata płynęli Holendrzy i Włosi. Pozostałe osady szybko wypadły z walki o medale. Na półmetku liderowali „Pomarańczowi”, którzy kolejno o 5 i 8 metrów wyprzedzali Włochów i Polaków.

Z każdym kolejnym pociągnięciem coraz bardziej oddalali się Holendrzy. Biało-czerwoni natomiast wyprzedzili Włochów i stopniowo powiększali swoją przewagę. Kolejność nie zmieniła się już do mety. Wygrali Holendrzy, natomiast Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański wpłynęli na metę jako drudzy. Brąz dla Włochów.

Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański

Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański

>> BEZ MEDALI, ALE W FINAŁACH

Poza podium uplasowała się czwórka bez sterniczki. Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Maria Wierzbowska dużo straciły na starcie. Wskutek tego Polkom trudno było gonić już trzy pierwsze osady. Biało-czerwone walczyły bardzo ambitnie, ale strata do trzecich Dunek oscylowała w granicach 10 metrów. Co gorsza, na ostatnich pięciuset metrach biało-czerwone wyraźnie osłabły, a przewaga rywalek jeszcze bardziej wzrosła. Skończyło się zatem na czwartym miejscu. Wygrały Australijki przed Holenderkami.

Dwójka podwójna wagi lekkiej Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewki w swoim finale zajęła 6. miejsce.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News