Znajdź nas

Mistrzostwa Świata w Seefeld

Markus Eisenbichler mistrzem świata! Kamil Stoch poza podium

Niemiec Markus Eisenbichler mistrzem świata na dużej skoczni w Innsbrucku. Srebro wywalczył jego rodak Karl Geiger, a brąz Szwajcar Killian Peier. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch uplasował się na 5. miejscu.

Markus Eisenbichler

W pierwszej serii najlepiej spisał się Killian Peier. Szwajcar, który od początku tych mistrzostw błyszczy formą, skoczył 131 metrów. Pozwoliło mu to o 1,2 punktu wyprzedzić Markusa Eisenbichlera. Niemiec osiągnął odległość 131,5 metra, ale skakał w lepszych warunkach niż Killian Peier. Na trzeciej lokacie plasował się Japończyk Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata skoczył 133,5 metra, ale miał aż 3,5 punktu odjęte za sprzyjający wiatr. O 0,1 punktu za Kobayashim znalazł się Karl Geiger.

Pozostali zawodnicy mieli już dużą stratę do Killiana Peiera. Siódmy po pierwszej serii był najlepszy z Polaków – Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski skoczył 128,5 metra i przegrywał ze Szwajcarem o 10,7 punktu. Nieco mniejsza strata była do podium, bo wynosiła 8,1 punktu. Do drugiej serii awansowali jeszcze Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Obaj, podobnie jak Stoch, skoczyli 128,5 metra. Mieli jednak sporo odjętych punktów i w rezultacie wylądowali odpowiednio na 11. i 14. miejscu. Po jednym skoku z konkursem pożegnał się Jakub Wolny. Zmagający się z przeziębieniem Polak skoczył 113 metrów i zakończył zawody na 40. lokacie.

Killian Peier w locie

Killian Peier podczas dalekiego skoku w I serii

W drugiej serii decydujący bój o medal rozpoczął Karl Geiger. Niemiec skoczył 130,5 metra i wysoko postawił poprzeczkę swoim konkurentom. Tuż po nim na belce usiadł Ryoyu Kobayashi. Japończyk nie był jednak w stanie poszybować tak daleko. Lider Pucharu Świata wylądował odległości 126,5 metra i przegrał z Geigerem o 5,3 punktu.

Jako przedostatni swój skok oddawał Markus Eisenbichler. Niemiec nie dał szans swoim rywalom skacząc 135,5 metra. Markus Eisenbichler wyprzedził Geigera o ponad 10 punktów. Konkurs kończył lider po pierwszej serii Killian Peier. Szwajcar nie podjął jednak walki o złoty medal lądując na odległości 129,5 metra. Rezultat Szwajcara nie pozwolił także nie wyprzedzenie Geigera i ostatecznie Peier musiał zadowolić się trzecim miejscem. Tym samym mistrzem świata został Markus Eisenbichler przed Karlem Geigerem i Killianem Peierem.

Na piątym miejscu konkurs zakończył Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski w drugiej próbie skoczył 129,5 metra i otrzymał najwyższe noty za styl ze wszystkich zawodników. Mimo to, do trzeciego Peiera stracił aż 6,7 punktu. Swoich lokat po pierwszej serii nie utrzymali pozostali biało-czerwoni. Dawid Kubacki spadł na 12. pozycję, a Piotr Żyła na 19.

Kamil Stoch podczas skoku

Kamil Stoch kończy mistrzostwa na piątym miejscu

 

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Mistrzostwa Świata w Seefeld