Znajdź nas

Polecamy

Utytułowany Czech poprowadzi Polaków! Lukas Bauer trenerem kadry biegaczy

Trzykrotny medalista olimpijski Lukas Bauer został nowym trenerem kadry polskich biegaczy. Utytułowany Czech ma wprowadzić naszych zawodników do czołówki i przygotować ich do dobrego występu na Igrzyskach w Pekinie.

Lukas Bauer na olimpijskim podium

Miniony sezon w wykonaniu polskich biegaczy był bardziej niż rozczarowujący. W Pucharze Świata sporadycznie punkty zdobywał jedynie Maciej Staręga. Jeszcze słabiej było na mistrzostwach świata w Seefeld, które męska kadra zakończyła nie tylko w złym stylu, ale i w złej atmosferze. W rezultacie po jednym sezonie z pracą pożegnał się Tadeusz Krężelok.

W gronie faworytów do jego zastąpienia był Czech Miroslav Petrasek, który już trenował naszych zawodników. Szkoleniowiec nie dał się namówić na powrót do Polski, ale PZN-owi polecił Lukasa Bauera. Pomysł podchwyciły obie strony, ale ustalanie szczegółów trwało bardzo długo. Ostatecznie podpis pod umową zdobywca Kryształowej Kuli złożył dopiero dzisiaj.

„Jestem w pełni zmotywowany, aby wykorzystać moje doświadczenie jako zawodnik oraz szef mojego maratońskiego zespołu i pomóc polskim biegaczom w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Moim celem jest przywrócenie Maćka Staręgi do czołówki światowej i regularnego punktowania w „30” Pucharu Świata. Chcę zbudować silny, polski zespół na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie” – zadeklarował Lukas Bauer cytowany przez pzn.pl

Lukas Bauer i Apoloniusz Tajner

Lukas Bauer razem z Apoloniuszem Tajnerem /fot. pzn.pl/

Lukas Bauer pracę z polską kadrą będzie łączył z szefowaniem swojej maratońskiej grupy eD System Bauer Team. PZN nie tylko nie widzi w tym problemów, ale dostrzega również pozytywy. Zdaniem związku część maratończyków będzie idealnymi sparingpartnerami dla naszych zawodników.

W kadrze A na nowy sezon znaleźli się Maciej Staręga, Dominik Bury, Kamil Bury i Mateusz Haratyk. Wciąż nie wiadomo jaki los czeka Dawida Damiana i Michała Skowrona. Decyzję co do jej reprezentacyjnej przyszłości podejmie już Lukas Bauer. Asystentem Czecha będą Kamil Fundanicz i Andrzej Michałek.

Lukas Bauer nie ma dużego doświadczenia trenerskiego, ale przemawiają za nim osiągnięcia sportowe. W 2006 roku Czech wywalczył srebrny medal olimpijski, a cztery lata później sięgnął po dwa brązowe. Do tego Lukas Bauer może pochwalić się dwoma tytułami wicemistrza świata. Czech ma na swoim koncie również Kryształową Kulę za sezon 2007/2008 oraz dwa triumfy w Tour de Ski.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Polecamy