To idzie młodość! Jakub Majerski i Zuzanna Herasimowicz na podium Pucharu Świata

Bardzo dobry występ polskich pływaków na Pucharze Świata w Budapeszcie. Nieoczekiwanie na podium stanęli 17-letnia Zuzanna Herasimowicz oraz 19-letni Jakub Majerski.

Jakub Majerski
Jakub Majerski przegrał z utytułowanymi zawodnikami /fot. FINA TV/

Najbardziej zaskoczył Jakub Majerski. 19-latek zajął trzecie miejsce na 100 metrów motylkiem. W finale przegrał tylko z Węgrami Kristofem Milakiem i Szebastianem Szabo. Do zwycięzcy Polak stracił 1,07 sek. Nasz reprezentant nie ma jednak się czego wstydzić, ponieważ Kristof Milak to wicemistrz świata w tej konkurencji. Co więcej na dwukrotnie dłuższym dystansie wywalczył złoto, poprawiając rekord świata Michela Phelpsa.

Bardziej niż miejsce cieszy jednak chyba czas, zwłaszcza ten z eliminacji. Jakub Majerski wygrał je z rezultatem 52,17 sek. W historii polskiego pływania szybciej pływali jedynie Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski i Jan Świtkowski. Dobra postawa 19-latka to też nadzieja na kwalifikacje olimpijską. W Budapeszcie do minimum zabrakło 0,21 sek.

Na podium w Dunaj Arenie zameldowała się również Zuzanna Herasimowicz. 17-latka zajęła drugie miejsce na 200 metrów stylem grzbietowym. Polka cztery długości basenu pokonała w czasie 2:12,45. Lepsza okazała się jedynie Węgierka Katalin Burian, która była szybsza o 2,47 sek. Dla naszej 17-letniej pływaczki, start w Budapeszcie był debiutem w Pucharze Świata.

W zawodach nie wystartowali między innymi Radosław Kawęcki, Kacper Majchrzak i Jan Świtkowski. Cała trójka w tym czasie brała udział w elitarnych zmaganiach International Swimming League. W Indianapolis wystartowała też większość czołówki światowej, przez co Puchar Świata stracił na prestiżu.