Życiowy sukces Polki! Izabela Marcisz wicemistrzynią świata juniorek!

Wielki sukces polskich biegów narciarskich. Izabela Marcisz została wicemistrzynią świata juniorek w sprincie stylem dowolnym.

Izabela Marcisz

Eliminacje sprintu w niemieckim Oberwiesenthal przebrnęły trzy reprezentantki Polski – Izabela Marcisz, Monika Skinder i Karolina Kaleta. Odpadła tylko Magdalena Kobielusz.

Jako pierwsza w ćwierćfinale zaprezentowała się Monika Skinder, która przed rokiem została wicemistrzynią świata juniorek w sprincie, ale klasykiem. Polka pewnie wygrała swój bieg, pokonując o blisko półtorej sekundy Norweżkę Hanne Wilberg Rofstad.

W ostatnim biegu ćwierćfinałowym rywalizowały Izabela Marcisz i Karolina Kaleta. Poza nimi biegła jeszcze Łotyszka Patricijia Eiduka, która również trenuje pod okiem Aleksandra Wierietielnego i Justyny Kowalczyk. Po zaciętym finiszu najlepsza w tym starciu okazała się Izabela Marcisz, która o 0,72 sek. wyprzedziła Lisę Lohmann z Niemiec. Trzecia ze stratą 0,76 sek. była Eiduka. Karolina Kaleta przybiegła na metę ponad dwie i pół sekundy po Marcisz, co dało jej piąte miejsce.

W półfinale los znów zetknął dwie Polki razem. Starcie liderek naszej kadry było bardzo zacięte, ale ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęła je Izabela Marcisz. 19-latka wygrała bieg, wyprzedzając o 0,17 sek. Finkę Jasmin Kaharę i o 0,23 sek. Monikę Skinder. Druga z naszych zawodniczek popełniła na trasie błąd, próbując nieskutecznie wyprzedzić Szwajcarkę. To kosztowało ją finał. Bieg z udziałem Polek był bowiem nieco wolniejszy od pierwszego, przez co Monice Skinder zabrakło 0,06 sek., aby wejść do finału z czasem.

Izabela Marcisz bardzo dobrze wystartowała i trzymała się Szwedki Louise Lindstroem. Na jednym z podbiegów potknęła się i upadła faworyzowana Norweżka Helene Marie Fossesholm. Polka i Szwedka wykorzystały sytuację i nieco odskoczyły od grupy. Na ostatnich metrach Lindstroem okazała się silniejsza od naszej zawodniczki i wpadła na metę jako pierwsza. Izabela Marcisz musiała natomiast odpierać atak Szwajcarki Siri Wigger. Polka wytrzymała jednak napięcie i wywalczyła srebrny medal.

Dla Izabeli Marcisz jest to jak dotąd największy sukces w karierze. Na swoim koncie ma już jednak też punkty Pucharu Świata i dobry występ na mistrzostwach świata seniorek w Seefeld.