Znajdź nas

Analizy

Umiesz liczyć? Licz na siebie! Rywale nie pomogli polskim piłkarzom. Hiszpania na drodze do marzeń

Dziś o godzinie 21 reprezentacja Polski do lat 21 zmierzy się z Hiszpanią. Stawką tego meczu jest nie tylko awans do półfinału Mistrzostw Europy, ale też kwalifikacja olimpijska. Niestety po wczorajszych meczach polscy piłkarze mają utrudnione zadanie w drodze do Tokio.

Polska U21 kontra Włochy U21, kolejnym rywalem Hiszpania
Biało-czerwoni podczas meczu z Włochami

Przypomnijmy, że kwalifikacje olimpijską wywalczą tylko półfinaliści mistrzostw Europy, czyli triumfatorzy grup i najlepsza drużyna z drugiego miejsca. Biało-czerwoni po dwóch spotkaniach prowadzą w grupie A z kompletem punktów. Po trzy oczka mają ekipy Włoch i Hiszpanii. To najważniejsza wiadomość, ponieważ oznacza, że podopieczni Czesława Michniewicza sprawę awansu mają w swoich nogach.

Aby wywalczyć upragnioną kwalifikację olimpijską biało-czerwonym wystarczy jedynie remis z Hiszpanią. Porażka niestety sprawi, że stracimy fotel lidera na rzecz Hiszpanów lub grających równolegle Włochów (zakładając, że ci pokonają Belgię). To będzie natomiast niemal równoznaczne z brakiem przepustki na Igrzyska.

Wszystkiemu winne rozstrzygnięcia w grupie C. W niej po sześć punktów mają Rumunia i Francja, a obie te drużyny zmierzą się w ostatnim meczu. Wskutek tego do awansu wystarczy im remis. Trudno więc przypuszczać, że jedni i drudzy zagrają na sto procent w sytuacji, gdy porażka może ich wyeliminować z turnieju. Niestety taki obrót sytuacji sprawiłyby, że biało-czerwoni nie mogliby ewentualnie awansować  z drugiego miejsca. Nie pomogła tutaj Anglia, na której awans wszyscy liczyli. Przypomnijmy bowiem, że półfinał dla Anglików oznaczałby dodatkowo mecz barażowy o Igrzyska dla pozostałych ekip z drugich miejsc.

W związku z powyższym na drużynie Czesława Michniewicza ciąży dzisiaj wielka presja. Jednak ta ekipa wielokrotnie udowadniała już, że radzi sobie w takich sytuacjach. Mimo dwóch zwycięstw w grupie, faworytami spotkania będzie Hiszpania. A to dobry układ dla biało-czerwonych, którzy lepiej czują się w roli skazywanego na porażkę.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Analizy