Znajdź nas

Inne

Ruszył Puchar Świata w rugby. Nowozelandczycy znów zachwycili świat tańcem haka!

W Japonii rozpoczął się Puchar Świata w rugby, jedno z najpopularniejszych wydarzeń sportowych na świecie. Turniej od zwycięstwa nad odwiecznym rywalem RPA zainaugurowała Nowa Zelandia. Tradycyjnie przy okazji spotkań All Blacks nie zabrakło tradycyjnego tańca – haki.

Haka
Haka w wykonaniu Nowozelandczyków

Haka to tradycyjny taniec Maorysów, który później zaadaptowali również przybyli z Europy osadnicy. Obecnie stanowi część dziedzictwa Nowej Zelandii. Jest nauczana w szkołach i jest powodem narodowej dumy. To od lat także znak rozpoznawczy Nowej Zelandii na całym świecie, ponieważ choćby podczas II wojny światowej tańczyli ją żołnierze.

Od 1905 roku haka jest wykonywana przed meczami reprezentacji Nowej Zelandii w rugby. Coraz częściej tańczona jest także przed spotkaniami w innych dyscyplinach, takich jak piłka nożna. Jak przekonują komentatorzy, taniec obecnie jest nie tylko wizytówką Nowej Zelandii, ale też doskonałą promocją rugby. Filmy z tańcem Nowozelandczyków zawsze zbierają ogromną oglądalność, co zachęca internautów do śledzenia takich imprez jak np. Puchar Świata.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Inne