Znajdź nas

TOP News

Frida Karlsson wygrała z Therese Johaug. Historyczny triumf Szwedki

Frida Karlsson nieoczekiwanie wygrała bieg na 30 km stylem klasycznym w Oslo. Szwedka w pokonanym polu zostawiła Therese Johaug, która jednak zapewniła sobie triumf w klasyfikacji końcowej.

Frida Karlsson
Frida Karlsson pokonuje Therese Johaug /fot. FIS/

Therese Johaug od początku realizowała scenariusz znany z poprzednich startów – szybki odjazd od grupy zasadniczej i budowanie przewagi. Po jednej trzeciej dystansu Norweżka miała już około pół minuty przewagi i wydawało się, że pewnie zmierza po kolejne zwycięstwo. Zwłaszcza że na kolejnych kilometrach dystans między nią, a goniącymi Szwedkami tylko się powiększał. Na osiem kilometrów przed metą w pościg za Therese Johaug ruszyły Frida Karlsson i Ebba Andersson.

Przewaga Norweżki zaczęła systematycznie topnieć. Mimo to na kilometr przed metą Johaug miała jeszcze około dziesięciu sekund zapasu. 20-letnia Frida Karlsson tym się jednak nie zraziła i coraz bardziej zbliżała się do utytułowanej rywalki. Na ostatniej prostej Szwedka dopadła Therese Johaug i odniosła spektakularne zwycięstwo. Jeszcze nigdy w historii zawodniczka ze Szwecji nie wygrała zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Oslo. Trzecie miejsce zajęła Ebba Andersson.

Therse Johaug, choć druga w prestiżowym biegu, zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dla Norweżki będzie to już trzecia Kryształowa Kula. Poprzednio zwyciężała w całym cyklu w sezonach 2013/2014 i 2015/2016.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News