Inne

Dominatory 2019: Nominowani w kategoriach „Sporty letnie” i „Parasport”

Już za kilka godzin ruszają „Dominatory” – plebiscyt „Magazynu Sportowiec”. Czytelnicy i specjalnie powołana kapituła wybiorą człowieka roku, a także najlepszych sportowców w kilkunastu kategoriach. Dziś prezentujemy nominowanych w kategoriach „Sporty letnie” i „Parasport”.

Dominatory

W kategorii „Sporty letnie” nominowani zostali sportowcy, którzy w tym roku osiągnęli wybitne sukcesy. „Magazyn Sportowiec” zaliczył do tej kategorii przedstawicieli tych dyscyplin, których nie dało się jednoznacznie przypasować do innych kategorii.

NOMINOWANI W KATEGORII „SPORTY LETNIE”

Sztafeta 4×400 metrów, znana bardziej jako „Aniołki Matusińskiego”. Dziewczyny przez cały rok prezentowały świetną formę i z każdej dużej imprezy wracały z medalami. Najpierw zostały halowymi mistrzyniami Europy, później wygrały nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet w Jokohamie. Ukoronowaniem sezonu było wicemistrzostwo świata w Dausze.

W tym roku skakał jak natchniony. Nic więc dziwnego, że na początku lipca dwukrotnie bił rekord Polski. Najpierw w Lozannie skoczył 6,01 m, a tydzień później w Monako już 6,02 m. Sezon zwieńczył brązowym medalem mistrzostw świata w Dausze. A należy pamiętać, że na swoim koncie ma też halowe wicemistrzostwo Europy.

Pod nieobecność Anity Włodarczyk to ona znakomicie reprezentowała Polskę w finale rzutu młotem na mistrzostwach świata. W Dausze pobiła rekord życiowy i zameldowała się na drugim miejscu, co jest jej największym sukcesem w karierze.

Na mistrzostwach świata nie ma sobie równych. W Dausze wywalczył już swój czwarty mistrzowski tytuł z rzędu. Na tym jednak nie chce poprzestać. Przed nim bowiem Igrzyska Olimpijskie w Tokio i szansa na przełamanie fatum.

W Dausze miał walczyć o złoto z Pawłem Fajdkiem, ale nieoczekiwanie musiał drżeć o medal. Długo wydawało się zresztą, że go nie zdobył. Dopiero protest polskich działaczy sprawił, że sędziowie przesunęli go na trzecie miejsce. To jego trzeci brąz mistrzostw świata z rzędu.

Jego występ na mistrzostwach świata w Dausze zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu. Nasz reprezentant doskonale rozłożył siły i do końca bił się o zwycięstwo w biegu na 1500 metrów. Ostatecznie po porywającej walce był drugi, bijąc przy tym rekord Polski.

Z walki o medale mistrzostw świata w Dausze wyeliminowała go kontuzja. A szkoda, bo wcześniej spisywał się znakomicie. W marcu został halowym mistrzem Europy, a w sezonie letnim ustanowił niebotyczny rekord Polski, posyłając kulę na 22,32 m.

W zeszłym roku widzieliśmy ją płaczącą i przebąkującą o końcu kariery. Wzięła się jednak w garść i przyniosło to efekt. W sezonie halowym wywalczyła mistrzostwo Europy oraz wygrała prestiżowy cykl IAAF World Indoor Tour. Latem pobiła rekord życiowy.

Polski centaur w tym roku do swojej bogatej kolekcji dołożył kolejne medale. Na mistrzostwach Europy w łucznictwie konnym indywidualnie wywalczył srebro. Do tego dołożył jeszcze brąz w rywalizacji drużynowej.

W tym roku święciła wielkie triumfy w aquathlonie. W hiszpańskim mieście Pontevedra została mistrzynią świata elity, a ze względu na wiek przypadło jej również złoto w kategorii młodzieżowej.

Jak wędkować bez łowienia ryb i praktycznie bez udziału wody? Wystarczy zacząć uprawiać casting. Polacy czynią to od lat z dużym powodzeniem, co udowadnia przypadek Jacka Kuzy. Multimedalista mistrzostw świata w tym roku dorzucił do kolekcji kolejne krążki światowego czempionatu.

„Team Kwiatek” w tym roku również nie zawodził i doskonale spisywał się na imprezach mistrzowskich. Na mistrzostwach świata w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi młodych koni wywalczyli dwa srebrne medale.

W kategorii „PARASPORT” nominowani zostali sportowcy, którzy w gronie osób z niepełnosprawnościami, odnosili wybitne sukcesy w okresie od listopada zeszłego roku. Wśród nominowanych znaleźli się zarówno przedstawiciele dyscyplin paraolimpijskich, jak i nieparaolimpijskich. „Magazyn Sportowiec” chce przy tym zaznaczyć, że poniższa lista jest tylko namiastką potęgi polskiego parasportu. Przypominamy zarazem, że nominowani w tej kategorii walczą o „Superdominatora”.

NOMINOWANI W KATEGORII „PARASPORT”

Jedna z rewelacji szermierczych plansz. Na mistrzostwach świata w szabli na wózkach wywalczyła srebrny medal. Wygrała też Puchar Świata w Amsterdamie.

Do jego sukcesów zdążyliśmy już się przyzwyczaić. Nikogo więc nie zdziwił fakt, że w świetnym stylu został podwójnym mistrzem Europy w tenisie stołowym w klasie 10.

Ona bez pływania nie wyobraża sobie życia, a my nie wyobrażamy sobie pływania bez niej. Na mistrzostwach świata wywalczyła złoto na 400 metrów stylem dowolnym w klasie S10.

Z rowerem tworzy zabójczy duet. Udowodniła to na mistrzostwach świata w Emmen, z których przywiozła złoto w jeździe indywidualnej na czas w klasie S5.

Do peletonu wróciła po przerwie macierzyńskiej i to w jakim stylu! Na mistrzostwach świata w Emmen wywalczyła wicemistrzostwo świata w jeździe indywidualnej na czas na handbike’u w klasie H3. Do tego dołożyła brąz w wyścigu ze startu wspólnego.

Gwiazdy reprezentacji Polski w pływaniu osób niesłyszących. Na mistrzostwach świata biało-czerwoni wywalczyli łącznie aż trzynaście medali, w tym trzy złote. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy dzięki temu ostatecznie czwarte miejsce.

Wielu już go skreśliło, ale on w tym roku udowodnił, że stać go na wiele. Na mistrzostwach świata w Szeged wywalczył brązowy medal w kanadyjkarskiej konkurencji VL2.

W tym gronie to prawdziwy weteran. Mimo upływu lat, on jednak nadal jest w żeglarskim topie. Potwierdził to zostając mistrzem świata w klasie Hansa 303.

Jedyny przedstawiciel sportów zimowych. Brązowy medalista mistrzostw świata w swojej koronnej konkurencji, czyli alpejskim slalomie.

43-latek wciąż jest w znakomitej formie. Na mistrzostwach świata w Londynie wypływał sobie srebro na 50 metrów stylem grzbietowym w klasie S2.

Przed mistrzostwami świata mówiła, że w pchnięciu kulą interesuje ją tylko złoto. Skoro tak, to wywalczyła je bijąc przy tym rekord świata. Wcześniej sięgnęła też po brąz w rzucie oszczepem.

Na mistrzostwach Europy nasza tenisistka stołowa wygrała wszystkie swoje pojedynki i z kompletem punktów sięgnęła po złoto.

Wizytówka polskiego ruchu paraolimpijskiego i tenisa stołowego. W tym roku odnosiła sukcesy w gronie pełnosprawnych, jak i osób z niepełnosprawnościami. Wywalczyła między innymi mistrzostwo Europy w klasie 10.

Gdy się ma takie nazwisko, to trzeba biegać bardzo szybko. Potwierdziła to w Dubaju, gdzie została mistrzynią świata w klasie T20.

Z boskim wsparciem wchodzi na wyżyny w łucznictwie. W tym roku wywalczyła wicemistrzostwo świata. To jej trzeci krążek zdobyty na światowym czempionacie.

Wiadomość o jej sukcesie była w naszym serwisie popularniejsza od wygranej piłkarzy. Trudno się jednak dziwić, skoro na mistrzostwach świata w skoku w dal (klasa T20) zdeklasowała rywalki, pobiła rekord świata i została mistrzynią.

Historyczny sukces odniosła w październiku. W Sydney została wówczas mistrzynią świata w strzelectwie osób niewidomych i niedowidzących. Okazała się najlepsza w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w pozycji stojącej.

Na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dubaju była najmłodszą w naszej ekipie. To jej jednak nie przeszkodziło w odniesieniu wielkich sukcesów. Wywalczyła brąz w rzucie dyskiem i srebro w pchnięciu kulą.

Wirtuoz tańca na wózku inwalidzkim. Na rozegranych w Łomiankach mistrzostwach Europy zdobył kilka medali, w tym złoty w kategorii combi.

Ambicja to jej drugie imię. Zawsze walczy do końca i pokazała to w Dubaju, gdzie sięgnęła po wicemistrzostwo świata w biegu na 200 metrów w klasie T35.

Jedyna drużyna w tym zestawieniu. Panowie zasłużyli sobie jednak na tę nominację swoją postawą na boiskach. W listopadzie awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy, a we wrześniu odnieśli historyczny sukces triumfując w Amp Futbol Cup.