Stefan Kraft najlepszy w Sapporo, Dawid Kubacki wypadł z podium

Stefan Kraft wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w Sapporo. Dawid Kubacki zajął szóste miejsce, czym zakończyła się jego seria dziesięciu miejsc na podium z rzędu.

Dawid Kubacki

W pierwszej serii odskoczył Stefan Kraft. Austriak poszybował na 139 metr i prowadził z przewagą 14,1 pkt. nad Dawidem Kubackim. Nasz reprezentant, który wcześniej wygrał kwalifikacje, skoczył 131,5 metra. Trzecie miejsce zajmował Karl Geiger z rezultatem 128,5 metra, a czwarte z taką samą odległości Ryoyu Kobayashi. Dawid Kubacki miał nad nimi odpowiednio 2,8 pkt. i 6,5 pkt. przewagi.

Tym razem zadowolony ze swojej próby mógł być Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski doleciał do 128 metra i na półmetku zmagań był siódmy. Przed nim byli jeszcze Michael Hayboeck i Keiichi Sato. Tuż za Polakiem był Stephan Leyhe.

Do „30” załapał się jeszcze Piotr Żyła. Nasz zawodnik skoczył 121 metrów, co dawało mu 25. miejsce. Aleksander Zniszczoł uzyskał 110 metrów i zajął 40. pozycję. W kwalifikacjach odpadli Klemens Murańka i Andrzej Stękała.

W drugiej serii swoją dominację potwierdził Stefan Kraft. Austriak postawił kropkę nad i skacząc 139 metrów. Lider Pucharu Świata zdeklasował tym rywali. Drugie miejsce zajął Stephan Leyhe, który przesunął się z ósmej lokaty. Niemiec w drugiej próbie uzyskał aż 142 metry. Z Kraftem przegrał jednak aż o 21,1 pkt.

Trzecie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, który skoczył 132 metry. Japończyk tym samym zrehabilitował się w oczach swojej publiczności po wczorajszym niepowodzeniu. Serię dziesięciu miejsc na podium z rzędu zakończył Dawid Kubacki. Polak w trudnych warunkach doskoczył do 126 metra i spadł na szóstą lokatę. Wyprzedzili go jeszcze Peter Prevc i Karl Geiger.

Swojej lokaty po pierwszej serii nie utrzymał Kamil Stoch. Najbardziej utytułowany skoczek w naszej kadrze uzyskał 129 metry i spadł na dziewiąte miejsce. Piotr Żyła w drugiej próbie doleciał do 124 metra i dało mu to finalnie 21. lokatę.

W klasyfikacji generalnej nie doszło do zmian. Prowadzi Stefan Kraft przed Karlem Geigerem. Trzecie miejsce utrzymał Dawid Kubacki, choć zbliżył się do niego Ryoyu Kobayashi. Różnica między nimi wynosi 17 punktów.