Znajdź nas

Analizy

Polscy piłkarze blisko Igrzysk, ale jeszcze bez biletów. Co musi się stać, aby Polacy zapewnili sobie kwalifikacje?

Reprezentacja Polski pokonała drużynę Włoch i z kompletem punktów prowadzi w grupie A mistrzostw Europy do lat 21. Tym samym biało-czerwoni są już o krok od awansu do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Czesław Michniewicz ma powody do radości, szaleństwo naszych graczy po wygraniu z Włochami
Szaleństwo polskich piłkarzy

Czesław Michniewicz ma powody do zadowolenia, ale do euforii jeszcze jest daleko. Jego podopieczni dzięki wygranej z Włochami znacząco przybliżyli się do turnieju olimpijskiego. Jednak wciąż nie mogą być jeszcze pewni biletów do Japonii. Decydująca dla losów naszej ekipy okaże się ostatnia kolejka.

1. W sobotę biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanami. Polacy są jednak w bardzo komfortowej sytuacji, bo to tylko od nich zależy czy zakwalifikują się na Igrzyska. Ekipie Michniewicza do awansu wystarczy zaledwie remis.

2. Schody zaczną się w przypadku porażki z Hiszpanią. Wówczas biało-czerwoni spadną na drugie miejsce w tabeli, ponieważ przy takim samym dorobku punktowym decydować będzie wynik bezpośredniego meczu.

3. Gdyby jednak Hiszpanie wygrali z Polską, a Włosi pokonali Belgów sytuacja diametralnie się zmienia. Wówczas wszystkie trzy drużyny będą mieć po sześć punktów. O kolejności miejsc zdecyduje w pierwszej kolejności bilans punktowy, ale bez liczenia starć z Belgami. Wskutek tego wszystkie trzy ekipy będą mieć trzy punkty, a o tym kto wygra tabelę zdecyduje bilans bramkowy.

4. Przypomnijmy, że do półfinału Mistrzostw Europy (gwarantowana kwalifikacja olimpijska) awans wywalczą jedynie zwycięzcy grup i drużyna z najlepszym bilansem spośród trzech zespołów z drugich miejsc. Nie jest więc wykluczone, że biało-czerwoni będą mogli awansować nawet z drugiej lokaty.

5. Jest jeszcze jedna ewentualność. Gdyby do półfinału mistrzostw awansowali Anglicy zwolnią oni miejsce w Igrzyskach Olimpijskich. W imprezie tej startuje bowiem Wielka Brytania, a kwalifikacja dla Anglii nie jest równoznaczna z kwalifikacją dla całego Zjednoczonego Królestwa. W takiej sytuacji zostałby rozegrany dodatkowy mecz barażowy między dwiema drużynami z drugich lot.

Najważniejsze jest jednak to, że sprawa awansu jest w nogach naszych piłkarzy i trzeba ten przywilej wykorzystać. Gdyby biało-czerwoni zakwalifikowali się do Igrzysk Olimpijskich byłaby to pierwsza taka sytuacja od 28 lat. Po raz ostatni nasi piłkarze wystąpili na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Wywalczyli tam srebrny medal.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Analizy