Znajdź nas

Polecamy

Były rekordzista świata chory na raka. Bjoern Einar Romoeren: Moje życie zostało wywrócone do góry nogami

Bjoern Einar Romoeren jest chory na rzadką odmianę raka. Znakomity norweski skoczek wyznał to w poruszającej rozmowie z gazetą „Se org Hor”.

Bjoern Einar Romoeren
Bjoern Einar Romoeren podczas Igrzysk w Vancouver

Bjoern Einar Romoeren swoją karierę zakończył po sezonie 2013/2014. Od tego czasu zmagał się z bólem pleców, ale źródło dolegliwości przypisywał schorzeniom, które uwidoczniły się już w trakcie trwania jego kariery. Wiosną, w trakcie przygotowań do wakacji, Bjoern Einar Romoeren doznał jednak na tyle silnego ataku, że zdecydował się zrobić szczegółowe badania.

Od lekarzy były rekordzista świata w długości lotu dowiedział się, że ma tzw. mięsak Ewinga. To niezwykle rzadka forma nowotworu, która atakuje głównie osoby w wieku od 5 do 25 lat. „To wszystko stało się bardzo szybko. Nagle moje życie zostało wywrócone do góry nogami” – wyznał Bjoern Einar Romoeren.

Na szczęście rak się nie rozprzestrzenił. Jednak norweski skoczek przez niemal rok musi poddawać się chemioterapii. Za nim już dwie sesje. „Miałem po nich zero siły i całkowicie nieobecny układ odpornościowy. Muszę też regularnie sprawdzać temperaturę, ponieważ jeśli mam ponad 38 stopni przez co najmniej godzinę to od razu trafiam do szpitala” – mówi „Se org Hor” Bjoern Einar Romoeren.

Norweg zamierza prowadzić nieustępliwą walkę o swoje zdrowie. Zwłaszcza że ma dla kogo żyć. W 2011 roku ożenił się z Martine Remsoy. Dwa lata temu na świat przyszedł Fred. Na dniach urodzi się im drugie dziecko. „Chciałbym być w dobrej kondycji, kiedy pojawi się kolejne dziecko. Ale jednocześnie jest to dla mnie motywacja w chwilach, gdy przechodzę przez trudne terapie” – skomentował.

Bjoern Einar Romoeren to jedna z najbardziej wyrazistych postaci skoków narciarskich w XXI wieku. Do historii przeszedł ustanawiając nieoficjalny rekord świata w długości lotu w marcu 2005 roku w Planicy. Jego 239 metrów zostało pobite dopiero po sześciu latach. Norweg ma na swoim koncie również brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Turynie, a także trzy krążki mistrzostw świata. Wszystkie wywalczył z drużyną.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Polecamy