Inne

Dominatory 2019: Bartosz Zmarzlik, Robert Karaś i Klaudia Hartmanis najlepsi w swoich kategoriach

Kilkanaście tysięcy oddanych głosów i walka do końca, ale zwycięzca kategorii może być tylko jeden. Czytelnicy „Magazynu Sportowiec” oraz członkowie Kapituły zdecydowali kto zgarnął Dominatory w kategoriach „Motoryzacja i sporty powietrzne”, „Heros” i „Sporty przyszłości”.

Bartosz Zmarzlik

W kategorii „Motoryzacja i sporty powietrzne” najlepszy okazał się Bartosz Zmarzlik. W tym roku żużlowiec wreszcie dopiął swego, zostając indywidualnym mistrzem świata. Jest trzecim zawodnikiem z Polski, który wywalczył ten tytuł.

Drugie miejsce zajęła Patrycja Pacak. Zawodniczka została w tym roku mistrzynią świata w akrobacji szybowcowej. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w historii.

Na trzeciej lokacie został sklasyfikowany Sebastian Kawa. W tym roku po raz kolejny został mistrzem Europy w szybownictwie. Wcześniej sięgnął po wicemistrzostwo świata w wyścigach szybowcowych.

W kategorii „Heros” najwięcej punktów zgromadził Robert Karaś i to właśnie on zdobył Dominatora. W tym roku zasłynął mistrzostwem świata w ultratriathlonie na dystansie podwójnego Ironmana. Do mety dotarł z rekordem świata. W zawodach musiał przepłynąć 7,6 km, przejechać rowerem 360 km i przebiec 84 km.

Druga lokata przypadła Patrycji Bereznowskiej. Zawodniczka w tym roku wygrała ultramaraton Badewater. Aby zwyciężyć musiała przebiec 217 kilometrów po trasie pełnej przewyższeń w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza. Na deser została brązową medalistką mistrzostw świata w biegu 24-godzinnym.

Na trzeciej lokacie została sklasyfikowana Hanna Bakuniak, odnosząca duże sukcesy w pływaniu zimowym.

Dominator za triumf w kategorii „Sporty przyszłości” trafi do Klaudii Hartmanis. Zawodniczka ta od lat odnosi sukcesy w sportach wrotkarskich, ale w Polsce pozostaje mało znana. A szkoda, bo chociażby w tym roku wywalczyła brąz na Igrzyskach Sportów Wrotkarskich, a także srebro w Pucharze Świata.

Drugą lokatę wywalczyła Zofia Tuła, która w kajaku potrafi wykonać prawdziwe cuda. W jej portfolio są akrobacje, które przeciętnemu człowiekowi nawet by nie przyszły na myśl. A przy tym jeszcze odnosi wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. W tym roku wywalczyła brąz na mistrzostwach świata w kajakarskim freestyle’u.

Trzecie miejsce zajęła Kamila Kubik. Specjalizuje się ona w treningach wytrzymałościowo-siłowych. I choć street workout trenuje od kilku lat, to w tym roku wywalczyła już mistrzostwo świata.