Znajdź nas

Artykuły

Szybko jak „Aniołki”, daleko jak Haratyk, wysoko jak Lisek. Sezon pełen rekordów Polski!

Rok 2019 był niezwykle udany dla polskiej lekkoatletyki. Nasi zawodnicy nie tylko zdobywali medale wielkich imprez, ale też bili rekordy kraju. W konkurencjach olimpijskich ustanowiono aż pięć takich rekordów.

Justyna Święty-Ersetic, rekord Polski
Justyna Święty-Ersetic podczas mistrzostw świata

Podczas mistrzostw świata w Dausze w sposób spektakularny rekord Polski pobiła kobieca sztafeta 4×400 metrów. Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic po srebro pobiegły w czasie 3:21,89 sek. Poprawiły tym samym 14-letni rekord, który wynosił 3:24,49.

W Katarze rekord Polski padł też w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Nie było to jednak specjalnie trudne, ponieważ to nowa konkurencja. Na mistrzostwach świata Wiktor Suwara, Rafał Omelko, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic uzyskali czas 3:12,33.

Kolejnym bohaterem sezonu jest Marcin Lewandowski. Reprezentant Polski w tym roku dwukrotnie bił własny rekord kraju na 1500 metrów. Po raz pierwszy uczynił to podczas sierpniowego mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Pobiegł tam wówczas 3:31,95. Prawdziwy popis Marcin Lewandowski dał jednak na mistrzostwach świata w Dausze, na które pojechał po medal i po rekord. Zrealizował to i to. W świetnym stylu wywalczył brąz, a przy okazji ustanowił rekord na poziomie 3:31,46.

>> CZYTAJ TEŻ: NAJSTARSZE LEKKOATLETYCZNE REKORDY POLSKI

W tym sezonie błysnął również Michał Haratyk. Mistrz Europy poprawił swój rekord Polski aż o 24 centymetry. W lipcu pchnął aż 22,32 m. Kilka dni później Michał Haratyk wyrównał ten rezultat w Cetniewie. To siedemnasty wynik w historii lekkoatletyki.

Bardzo wysoko w tym roku skakał Piotr Lisek. Nasz tyczkarz dwukrotnie pobijał swój rekord Polski. Najpierw w Lozannie reprezentant Polski pokonał poprzeczkę na wysokości 6,01 m. Kilka dni później w Monaco Piotr Lisek skoczył 6,02 m. Najlepszy sezon w karierze nasz zawodnik spuentował brązowym medalem mistrzostw świata.

Nieco w cieniu tych wydarzeń były rekordy Polski w konkurencjach nieolimpijskich. W chodzie na 50 kilometrów najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki uzyskała Agnieszka Ellward. 30-latka dystans 50 kilometrów przeszła w czasie 4:31,19. W tym sezonie padł również rekord Polski na milę. Ustanowił go z czasem 3:52,34 Marcin Lewandowski.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Artykuły