Znajdź nas

Polecamy

Miarka się przebrała. Polski Związek Curlingu zawieszony przez światową federację

Polski Związek Curlingu został zawieszony przez światową federację. Powód? „Niezastosowanie się do wielokrotnych wniosków o rozwiązanie problemów w obszarze zarządzania” – czytamy.

Polski Związek Curlingu

Polski Związek Curlingu od lat ma fatalną reputację, ale zapracował sobie na nią wieloma skandalami. Ostatni miał miejsce rok temu, gdy okazało się, że federacja zapomniała zgłosić polską drużynę do eliminacji mistrzostw świata. Jak to się stało? Związek twierdził, że e-mail ze zgłoszeniem po prostu zaginął.

W przeszłości Polski Związek Curlingu zapomniał na przykład wpłacić składkę członkowską do światowej federacji, przez co był zawieszony. Wpływ na funkcjonowanie związku miały też kluby słupy, w żaden sposób nie związane z curlingiem, np. kluby karate. Dochodziło też do sytuacji usuwania curlingowych drużyn nieprzychylnych władzom.

To wszystko nie umknęło uwadze World Curling Federation, która 17 stycznia 2020 roku podjęła decyzję o zawieszeniu Polskiego Związku Curlingu w prawach członka. Powodem było niezastosowanie się do wielokrotnych wniosków o rozwiązanie problemów w obszarze zarządzania. „W opinii zarządu takie takie niezastosowanie się do wymagań niszczy reputację naszego sportu, a tym samym stanowi naruszenie przez PZC statutu WCF” – napisała Polska Federacja Klubów Curlingowych, która popiera decyzję światowej centrali.

Zawieszenie oznacza, że polskie drużyny nie będą mogły brać udziału w międzynarodowych imprezach rozgrywanymi pod auspicjami Światowej Federacji Curlingu.

Mimo to, przyszłość Polskiego Związku Curlingu maluje się w ciemnych barwach. Ministerstwo Sportu i Turystyki już na początku 2018 roku zamroziło dotacje dla związku, a następnie wniosło do sądu wniosek o ustanowienie kuratora. Sąd wniosek odrzucił, bo Polski Związek Curlingu wyznaczył termin wyborów nowych władz.

Pod koniec 2018 roku prezesem federacji został Mariusz Olchowik, były prezes Instytutu ks. Henryka Jankowskiego. Na stanowisku spędził jednak tylko kilka tygodni, bo okazało się, że ciąży na nim prawomocny wyrok. Od tego czasu związek nie ma prezesa.

11 października 2019 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki złożyło do sądu wniosek o likwidację Polskiego Związku Curlingu. Jeśli sąd się do tego przychyli, kluby będą mogły stworzyć nowy związek. Warunkiem będzie uzyskanie członkostwa w międzynarodowej federacji curlingu.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Polecamy