Znajdź nas

Analizy

Z kim zagrają polscy siatkarze na Igrzyskach? Możliwy jest bardzo trudny ćwierćfinał

Znamy komplet siatkarskich reprezentacji, które wystąpią na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W związku z tym można już wstępnie założyć z kim polscy siatkarze zmierzą się w grupie i na kogo mogą ewentualnie trafić w ćwierćfinale.

Polscy siatkarze - Dawid Konarski, Wilfredo Leon Polska-Ukraina

Polscy siatkarze awans na Igrzyska Olimpijskie wywalczyli sobie już w sierpniu. Mogli więc spokojnie czekać na zakończenie turniejów kwalifikacyjnych. W Tokio poza Polską i gospodarzami wystąpią Brazylia, Stany Zjednoczone, Rosja, Argentyna, Kanada, Iran, Wenezuela, Francja, Włochy i Tunezja.

Prawdopodobnie podobnie jak w poprzednich edycjach grupy zostaną utworzone na podstawie serpentyny. W tej metodzie decydujące jest rozstawienie tworzone na podstawie rankingu światowego. Z tym tylko wyjątkiem, że Japonia jako gospodarza otrzyma numer 1, przez co trafiłaby do grupy A.

Oznacza to, że Brazylia i Stany Zjednoczone, czyli dwie najlepsze drużyny rankingu, zmierzyłyby się w grupie B. Biało-czerwoni, którzy w zestawieniu są trzeci, wylądowaliby w grupie z gospodarzami.

Według tego systemu, rywalami biało-czerwonych – poza Japonią – byliby też Włosi, Kanadyjczycy, Irańczycy i zdecydowanie najsłabsi Wenezuelczycy. Do grupy B trafiliby wspomniani Brazylijczycy i Amerykanie, a także Rosjanie, Argentyńczycy, Francja i Tunezja.

To zapowiadałoby stosunkowo dobrą sytuację w grupie, ale oznaczałoby zarazem piekielnie trudny ćwierćfinał. Polacy mogliby bowiem trafić na samych potentatów.

Nie wiadomo jednak czy ekipa Rosji, która w Tokio wystąpi pod flagą olimpijską będzie rozstawiona. Gdyby przesunięto ją na ostatnią lokatę, polscy siatkarze zmierzyliby się w grupie z Francuzami i Rosjanami, a nie Kanadyjczykami i Wenezuelczykami. To z kolei mogłoby przydzielić nam mniej wymagającego rywala w ćwierćfinale. Ten scenariusz wydaje się być jednak mniej prawdopodobny.

Potencjalne grupy przy zastosowaniu serpentyny:

Grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Kanada, Iran, Wenezuela

Grupa B: Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja, Tunezja

Potencjalne grupy przy zastosowaniu serpentyny i założenia, że Rosja będzie rozstawiona z numerem 12:

Grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Iran, Francja, Rosja

Grupa B: Brazylia, USA, Argentyna, Kanada, Tunezja, Wenezuela

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Analizy