Znajdź nas

TOP News

Wielki mecz na miarę medalu! Polscy siatkarze pokonali Francuzów i mają brąz mistrzostw Europy!

Polscy siatkarze mają brązowy medal mistrzostw Europy! W walce o trzecie miejsce biało-czerwoni po pasjonującym pojedynku pokonali 3:0 Francuzów. To dziewiąty medal dla Polski w historii mistrzostw Europy i trzeci brązowy.

Michał Kubiak, Wilfredo Leon polscy siatkarze

Przed mistrzostwami Europy dość powszechne były typy, że w finale turnieju zmierzą się Polska i Francja. Obie drużyny zostały jednak zatrzymane w półfinale Biało-czerwoni po słabym meczu przegrali ze Słowenią, natomiast Francuzi z Serbami. Spotkanie brąz było awizowane jednak jak mały finał. Atmosferę podkręcali sami Trójkolorowi, którzy mówili bez ogródek, że zagrają z najlepszym zespołem świata. Polscy siatkarze podkreślali natomiast, że trzeba odciąć się od przeszłości i z Francuzami zagrać na sto procent umiejętności.

Początek meczu nie nastrajał optymizmem. Polscy siatkarze na parkiecie sprawiali wrażenie lekko zagubionych, tymczasem Trójkolorowi skutecznie to wykorzystali. Biało-czerwoni jeśli punktowali to najczęściej z powodu błędów rywali. Przy stanie 9:4 o czas poprosił Vital Heynen. Rozmowa przyniosła dobry efekt, bo nasi zawodnicy zaczęli odrabiać straty. Dystans między drużynami się skrócił, ale to wciąż Francuzi mieli przewagę. Polacy długo gonili wynik, ale w końcu do remisu po 19 doprowadził Wilfredo Leon. Chwilę później po szalonej akcji Piotr Nowakowski zablokował Clevenota, a biało-czerwoni po raz pierwszy wyszli na prowadzenie. W tej sytuacji Laurent Tillie poprosili o czas. W końcówce walka rozgorzała na dobre. Rywale zdołali wyrównać, ale dwie decydujące piłki skończyli Michał Kubiak i Wilfredo Leon. Biało-czerwoni triumfowali 26:24.

Polscy siatkarze podczas meczu z Francją

Polscy siatkarze po udanej akcji

Druga odsłona od pierwszej piłki była bardzo zacięta. Tym razem podopieczni Vitala Heynena nie pozwolili rywalom odskoczyć na więcej niż dwa oczka. Podobnie jak w pierwszym secie, Polacy długo nie mogli wyjść na prowadzenie. Udało się to dopiero po asie serwisowym Michała Kubiaka. Było wtedy 15:14 i widać było, że biało-czerwoni nabierają wiatru w żagle. Rozkręcał się tez Wilfredo Leon, który popisał się dwoma świetnymi atakami. Francuzi cały czas mieli jednak kontakt. Szybko się to zemściło, bo Trójkolorowi przeprowadzili dwie skuteczne akcje i prowadzili 20:19. Polacy jednak nie odpuszczali. Po akcji Michała Kubiaka biało-czerwoni doprowadzili do rezultatu 22:21. W kolejnej akcji nasz kapitan zakończył świetną kontrę i zdobył 23 punkt. Michał Kubiak nie chciał jednak na tym zaprzestać. Przy naszych serwach zaliczył skuteczny blok. Przed piłką setową Laurent Tillie wziął czas. Po wznowieniu Maciej Muzaj został zablokowany, ale drugiego setbola wykorzystał Mateusz Bieniek. Biało-czerwoni wygrali 25:22.

Trzeciego seta Francuzi zaczęli nerwowo. Polacy po akcji Wilfredo Leona prowadzili 3:1. Nasi zawodnicy długo utrzymywali przewagę, ale Francuzi nie pozwolili biało-czerwonym odskoczyć na więcej niż dwa oczka. Biało-czerwoni zerwali się jednak i doprowadzili do stanu 14:11. W tym momencie Earvin Ngapeht i Francuzi niemal odrobili straty. Emocje zaczęły rosnąć, a Polacy znaleźli się w trudnej sytuacji. Wtedy dwa razy odpowiedział jednak Wilfredo Leon i było 17:14. Trójkolorowi ambitnie gonili, ale polscy siatkarze przeważali. W ważnym momencie skutecznym atakiem z krótkiej popisał się Mateusz Bieniek i było 22:19. Ostatecznie nasi reprezentanci wygrali tego seta 25:21, a cały mecz 3:0.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w TOP News