Artykuły

Polacy wracają z workiem medali z MME i MEJ w kolarstwie torowym!

Zakończyły się mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów w kolarstwie torowym. Biało-czerwoni zdobyli w sumie 10 medali. Najwięcej wywalczyła Daria Pikulik – 2 srebrne i 1 brązowy.

W Gent przez ostatni tydzień trwały mistrzostwa Europy juniorów oraz młodzieżowców do lat 23 w kolarstwie torowym. Pierwsze medale dla Polski zdobyli juniorzy. W scratchu pań najlepsza była Nikola Wielowska. Wszystko rozstrzygnęło się podczas finiszu, w którym Polka była lepsza od Irlandki Iary Gillespie i Holenderki Maike van der Duin. Wielowska tego samego dnia zdobyła również złoto w sprincie drużynowym, w którym wystartowała razem z Nikolą Seremak. Polska para pokonała w finałowym biegu przeciwniczki z Wielkiej Brytanii. Pierwszego dnia rywalizacji medal zdobyła również męska drużyna w sprincie, która zaprezentowała się w składzie: Konrad Burawski, Szymon Welens i Mateusz Sztrauch. W finale przegrali z niemiecką ekipą i wywalczyli srebrny krążek.

W rywalizacji juniorów medale zdobyli jeszcze Szymon Potasznik oraz Nikola Seremak (po raz drugi). Potasznik zajął drugie miejsce w omnium. Rywalizację rozpoczął od piątej pozycji, ale z każdym kolejnym wyścigiem poprawiał się o jedno miejsce, aż dotarł do srebra. Natomiast Nikola Seremak również była druga w keirinie. Każdy wyścig rywalizacji kończyła właśnie na tej pozycji. Dzięki temu dorzuciła piąty krążek do worka polskich juniorów.

Polscy kolarze do lat 23 również przynieśli nam wiele powodów do radości. Jako pierwsze na podium stanęły Marlena Karwacka i Nikola Sibiak, które były na pierwszym miejscu w sprincie drużynowym. Polki w finale pokonały Holenderki Hetty van de Wouw oraz Steffie van der Peet. Tuż po nich w scratchu brąz powędrował do Darii Pikulik, która finiszowała jako druga, ale wcześniej zwyciężczyni Daria Malkova jako jedyna nadrobiła okrążenie.

Medal zdobyła też siostra Darii, Wiktoria Pikulik, która była druga w wyścigu punktowym. Zdobyła 61 oczek i zabrakło jej 14 punktów do złota. Daria nie pozostała dłużna i powiększyła swój dorobek o brąz w omnium. Nie był to jednak koniec koncertu sióstr. W ostatnim dniu rywalizacji zdobyły wspólnie srebrny krążek w madisonie.

W sumie Polacy z mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców wracają z 10 medalami na koncie. Po 5 zdobyli młodzieżowcy i juniorzy.