Znajdź nas

Artykuły

Polacy wracają z workiem medali z MME i MEJ w kolarstwie torowym!

Zakończyły się mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów w kolarstwie torowym. Biało-czerwoni zdobyli w sumie 10 medali. Najwięcej wywalczyła Daria Pikulik – 2 srebrne i 1 brązowy.

Daria Pikulik / fot. https://www.instagram.com/dardettaa/

W Gent przez ostatni tydzień trwały mistrzostwa Europy juniorów oraz młodzieżowców do lat 23 w kolarstwie torowym. Pierwsze medale dla Polski zdobyli juniorzy. W scratchu pań najlepsza była Nikola Wielowska. Wszystko rozstrzygnęło się podczas finiszu, w którym Polka była lepsza od Irlandki Iary Gillespie i Holenderki Maike van der Duin. Wielowska tego samego dnia zdobyła również złoto w sprincie drużynowym, w którym wystartowała razem z Nikolą Seremak. Polska para pokonała w finałowym biegu przeciwniczki z Wielkiej Brytanii. Pierwszego dnia rywalizacji medal zdobyła również męska drużyna w sprincie, która zaprezentowała się w składzie: Konrad Burawski, Szymon Welens i Mateusz Sztrauch. W finale przegrali z niemiecką ekipą i wywalczyli srebrny krążek.

>> Pozostałe medale juniorów

W rywalizacji juniorów medale zdobyli jeszcze Szymon Potasznik oraz Nikola Seremak (po raz drugi). Potasznik zajął drugie miejsce w omnium. Rywalizację rozpoczął od piątej pozycji, ale z każdym kolejnym wyścigiem poprawiał się o jedno miejsce, aż dotarł do srebra. Natomiast Nikola Seremak również była druga w keirinie. Każdy wyścig rywalizacji kończyła właśnie na tej pozycji. Dzięki temu dorzuciła piąty krążek do worka polskich juniorów.

>> Sukcesy w rywalizacji młodzieżowców

Polscy kolarze do lat 23 również przynieśli nam wiele powodów do radości. Jako pierwsze na podium stanęły Marlena Karwacka i Nikola Sibiak, które były na pierwszym miejscu w sprincie drużynowym. Polki w finale pokonały Holenderki Hetty van de Wouw oraz Steffie van der Peet. Tuż po nich w scratchu brąz powędrował do Darii Pikulik, która finiszowała jako druga, ale wcześniej zwyciężczyni Daria Malkova jako jedyna nadrobiła okrążenie.

Medal zdobyła też siostra Darii, Wiktoria Pikulik, która była druga w wyścigu punktowym. Zdobyła 61 oczek i zabrakło jej 14 punktów do złota. Daria nie pozostała dłużna i powiększyła swój dorobek o brąz w omnium. Nie był to jednak koniec koncertu sióstr. W ostatnim dniu rywalizacji zdobyły wspólnie srebrny krążek w madisonie.

W sumie Polacy z mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców wracają z 10 medalami na koncie. Po 5 zdobyli młodzieżowcy i juniorzy.

Nieszczęśliwie zakochany w sporcie od momentu narodzin. Współtwórca Magazynu Sportowiec. Redaktor Studenckiego Radia Egida. Ale przede wszystkim kibic.

Więcej w Artykuły