Znajdź nas

Polecamy

Michał Kubiak zawieszony przez PZPS!

Michał Kubiak został ukarany przez Polski Związek Piłki Siatkowej! Kapitan reprezentacji Polski odpocznie sobie od występów z orzełkiem na piersi. Wszystko przez kontrowersyjną wypowiedź dotyczącą siatkarzy z Iranu.

michał kubiak zawieszony
Michał Kubiak zawieszony / fot. Wikipedia Commons

W ubiegłym tygodniu kapitan reprezentacji Polski na kanale You Tube „Prawda Siatki” skrytykował reprezentację Iranu i jej kibiców. Powiedział:

Zawsze grają niewiniątka. Są niby super i fajni, a my najgorsi. Uważam, że to fatalni, złośliwi i chamscy ludzie. Dla mnie ten naród jest skreślony, mimo że oni dumnie nazywają się Persami, a nie Arabami. Tak naprawdę są zwykłymi leszczami

– Prawda Siatki

Wypowiedź spotkała się z olbrzymim oburzeniem w świecie siatkówki. Doszło do tego, iż irańska federacja poskarżyła się Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Nad sprawą pochylił się również polski związek, który zdecydował ostatecznie o ukaraniu Michała Kubiaka. Kapitan nie będzie mógł zagrać w kolejnych 6 spotkaniach reprezentacji.

Oświadczenie PZPS:

Wydział Dyscypliny PZPS uznał winnym Michała Kubiaka popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego, polegającego na tym, że: podczas wywiadu udzielonego w dniu 26 maja 2019 r. w programie „Prawda Siatki”, opublikowanego w Internecie, użył określeń niezgodnych z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego.
Za powyższe wykroczenie zgodnie z paragrafem 33 ust. 1 i 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPS Wydział Dyscyplinarny PZPS wymierzył Michałowi Kubiakowi karę nagany oraz karę zawieszenia w prawach Zawodnika na okres 6 meczów reprezentacji Polski.
Zawodnik ma prawo odwołania się od orzeczenia w ciągu siedmiu dni. Po tym czasie orzeczenie stanie się prawomocnym.

Michał Kubiak w konflikcie z Irańczykami

Nasz kapitan wielokrotnie wdawał się w konflikt z irańskimi zawodnikami na boisku. W oświadczeniu, które opublikowano również za pomocą strony PZPS, zawodnik zaznacza, iż został źle zrozumiany:

Drodzy Kibice!

W związku z  niepotrzebnym szumem medialnym, który powstał wskutek udzielonego przeze mnie wywiadu Jerzemu Mielewskiemu w „Prawdzie Siatki”, oświadczam:

Przede wszystkim – jak każdy – mam prawo do własnego zdania i własnej opinii.

Po drugie, mam prawo, a wręcz obowiązek reagować, gdy moja rodzina, moi przyjaciele z boiska oraz ja sam jesteśmy obiektem gróźb i wyzwisk ze strony graczy drużyny przeciwnej i ich agresywnych kibiców. A takie sytuacje miały miejsce podczas meczów z reprezentacją Iranu.

Stanowczo podkreślam że słowa, które padły z moich ust,  były skierowane wyłącznie do osób, z którymi miałem osobiście do czynienia, tj.  siatkarzy oraz ich szowinistycznych kibiców.

Wyrażam ubolewanie, że moje słowa mogły zostać zrozumiane opacznie. Być może wypowiedziałem je w nieodpowiednim kontekście. W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jestem jak najdalszy od poglądów ksenofobicznych, które przypisuje mi się od kilku dni. Rasizm, brak poszanowania dla barw narodowych oraz przeciwnika to postawy nieakceptowalne i niegodne sportowca. Jednocześnie jestem zmuszony podkreślić, że zdania o irańskich siatkarzach i kibicach, którzy obrażali moją rodzinę i moich przyjaciół, nie zmieniam.

Polska w Lidze Narodów

W najbliższy piątek drużyna Vitala Heynena rozpoczyna swój drugi turniej w cyklu Ligi Narodów. Zagrają w nim z Francuzami, Bułgarami i Chińczykami. Później reprezentacja Polski pojedzie… do Iranu na kolejny turniej. W obu imprezach zabraknie Michała Kubiaka, jeżeli nie odwoła się od decyzji.

Więcej w Polecamy