Znajdź nas

Polecamy

Wysoka forma polskich lekkoatletów! Włodarczyk, Nowicki i Lewandowski z przekonującymi triumfami

Dobra forma polskich lekkoatletów. W tym tygodniu nasi zawodnicy wygrali w Turku, Oslo, ale też w prestiżowym Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy.

Marcin Lewandowski po zdobyciu medalu, Tomasz Lewandowski
Marcin Lewandowski z biało-czerwoną flagą

Bohaterem tygodnia jest bez wątpienia Marcin Lewandowski. 32-latek w wielkim stylu wygrał bieg na milę rozgrywany w ramach zawodów Diamentowej Ligi w Oslo. Polak długo trzymał się w środku stawki, ale na ostatnich metrach dał prawdziwą lekcję rywalom. Ostatecznie Marcin Lewandowski w stolicy Norwegii stał się nie tylko liderem list światowych, ale pobił też niemal 43-letni rekord Polski Bronisława Malinowskiego.

W Oslo, tyle że w skoku o tyczce, drugi był Piotr Lisek. Polakowi do zajęcia tej lokaty wystarczyło pokonanie wysokości 5,81 m. Co więcej, dzięki temu wynikowi, zapewnił sobie minimum na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie. Wygrał mistrz świata Sam Kendricks. Paweł Wojciechowski był piąty. Na trzeciej pozycji, w niezaliczanym do klasyfikacji Diamentowej Ligi, biegu na 800 metrów, uplasował się Michał Rozmys.

>> ANITA CORAZ DALEJ

W fińskim Turku, w mityngu z cyklu IAAF Challenge, udanie zaprezentowały się nasze młociarki. Zawody wygrała Anita Włodarczyk, który posłała młot na odległość 75,61 m. Dla naszej mistrzyni był to dopiero drugi start w tym sezonie, ale już teraz zauważalna jest wyraźna zwyżka formy. Dwukrotna mistrzyni olimpijska wyprzedziła Joannę Fiodorow z wynikiem 75,61 m. Dla naszej mniej utytułowanej zawodniczki to drugi rezultat w karierze.

W Turku na podium wskoczył również Piotr Małachowski. Dyskobol zajął trzecie miejsce, po tym jak jego dysk wylądował na 65 metrze i 99 centymetrze. Na najniższym stopniu podium w skoku w dal z wynikiem 7,72 m stanął Tomasz Jaszczuk.

>> KU PAMIĘCI KRÓLOWEJ

W I Memoriale Ireny Szewińskiej świetny poziom trzymał konkurs rzutu młotem. Wygrał go Wojciech Nowicki, który posłał młot na odległość 80,26 m. To najlepszy wynik w tym roku na świecie. Drugi był Paweł Fajdek, który zanotował 80,09 m. Dzięki temu rezultatowi mistrz świata jest wiceliderem list światowych.

Znakomicie w rywalizacji kulomiotów wypadł Michał Haratyk. Mistrz Europy aż pięciokrotnie przekraczał granicę 21 metrów. W najlepszej próbie uzyskał 21,90 m. To czwarty w tym roku wynik na świecie.

W Bydgoszczy triumfowali również Adam Kszczot na 800 metrów, Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce. Druga na 400 metrów była Justyna Święty-Ersetic, na 100 metrów Ewa Swoboda, a na 110 m ppł Klaudia Siciarz. Wśród panów najszybszym płotkarzem był Damian Czykier. Jego wynik był jednak daleki od minimum na mistrzostwa świata.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Polecamy