Kwalifikacje w Vikersund – czwórka Polaków w konkursie

Kwalifikacje w Vikersund już za nami. Zwyciężył w nich Ryoyu Kobayashi Do niedzielnego konkursu indywidualnego awansowała czwórka Polaków. Jutro odbędzie się rywalizacja drużynowa na największej skoczni świata.

Ostatni etap turnieju Raw Air to już tradycyjnie największa skocznia na świecie. Dzisiejsze kwalifikacje w Vikersund wygrał lider Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi. Uzyskał 232 metrów. O awans do niedzielnego konkursu oraz o punkty do klasyfikacji w Raw Air zawalczyła szóstka Polaków. Pierwszy Stefan Hula skoczył zaledwie 186,5 metra i nie wywalczył awansu – zajął pechowe 41. miejsce. Loty narciarskie po raz kolejny przewyższyły Pawła Wąska. Wylądował na 180,5 metrze i musiał pożegnać się z niedzielnym konkursem.

Następnie przyszła pora na Jakuba Wolnego, który w Raw Air radzi sobie bardzo dobrze – przed kwalifikacjami znajdował się na 14. miejscu tej serii. Olbrzym z Vikersund nie przestraszył Wolnego, który wywalczył awans po skoku na 202,5 metra (20.miejsce).

Kubacki, Żyła i Stoch tradycyjnie nie musieli się obawiać o awans. Jednak tak czy siak pojawili się na belce startowej. Kubacki uzyskał 214,5 metra i zajął 6. miejsce. Żyła był 12. po skoku na 210,5 metra. Zaś lider PŚ w lotach Kamil Stoch zajął 19. miejsce po locie na 202,5 metra.

W sobotę w Vikersund zostanie rozegrany konkurs drużynowy. Rywalizacja indywidualna odbędzie się w niedzielę. Zakończy ona również walkę w Raw Air. Przed ostatnimi konkurami tego turnieju lideruje Stefan Kraft, który wyprzedza minimalnie Ryoyu Kobayashiego i Roberta Johanssona.