Znajdź nas

Artykuły

Historyczny Francesco Friedrich. Żaden bobsleista nie wygrał tyle razy co on

Francesco Friedrich i Thorsten Margis sięgnęli w Altenbergu po tytuł mistrzów świata w bobslejowych dwójkach. Dzięki temu ten pierwszy przeszedł do historii dyscypliny.

Francesco Friedrich
Francesco Friedrich

Francesco Friedrich i Thorsten Margis w Altenbergu wygrali dość pewnie. Dwójka o 1,65 sek. pokonała inny niemiecki duet Johannes Lochner/Christopher Weber. Trzecie miejsce ze stratą 1,79 sek. zajęli Łotysze Oskar Kibermanis i Matiss Miknis.

Wydarzenia w Altenbergu zapisały się w historii bobslejów właśnie za sprawą zwycięstwa Franceso Friedrich. Dla Niemca to już dziesiąte mistrzostwo świata w karierze. Nikt wcześniej tego przed nim nie dokonał.

Francesco Friedrich swoją karierę sportową zaczynał – podobnie jak wielu innych bobsleistów – od lekkoatletyki. Później jednak wsiadł do boba i tak już zostało. Pierwsze sukcesy zaczął odnosić na początku drugiej dekady XXI wieku. W 2011 roku został w dwójce mistrzem świata juniorów. W czwórce sięgnął wówczas po srebro, a w jego załodze jeździł też brat David.

Na seniorskie sukcesy nie musiał już długo czekać. Kilka tygodni później w Koenigssee został drużynowym mistrzem świata. W 2013 roku został podwójnym mistrzem świata juniorów, a także seniorskim mistrzem świata w dwójkach.

W 2015 roku Francesco Friedrich już dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu mistrzostw świata. W Winterbergu wygrał w dwójkach i w drużynówce. W sezonie 2016/2017 po raz pierwszy zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, z kolei w Igls został mistrzem świata w dwójkach.

Rok później na koncie Niemca znalazły się kolejne dwa tytuły mistrzowskie. Tym razem w Koenigssee sięgnął po złoto w dwójkach i w czwórkach.

Najbardziej udany był dla niego jednak sezon 2017/2018. Francesco Friedrich zdobył wówczas mistrzowski dublet na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Rok okrasił też triumfem w generalce Pucharu Świata.

Przed rokiem w Whistler Francesco Friedrich znów został podwójnym mistrzem świata. Był to jego ósmy i dziewiąty złoty krążek. Tym samym zrównał się z Eugenio Montim. Włoch dziewięciokrotnie zostawał mistrzem świata w dwójkach w latach 1957-1966.

W Altenbergu Francesco Friedrich z dziesięcioma złotymi medalami nie tylko stał się samodzielnym liderem tego mistrzowskiego rankingu. Dzięki triumfowi został też pierwszym bobsleistom w historii, który sześć razy z rzędu zdobywał mistrzostwo świata w dwójkach.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Artykuły