Znajdź nas

Artykuły

Brawurowy polonez w wykonaniu polskich łyżwiarzy. Tak Dorota Zagórska i Mariusz Siudek rozsławiali Polskę [WIDEO]

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek nie startują już od 13 lat, ale pamięć o ich sukcesach wciąż jest żywa. Zwłaszcza że do tej pory nie doczekaliśmy się drugiej takiej pary sportowej. W internecie można odnaleźć wiele występów polskiego duetu, ale jeden z nich jest wyjątkowy.

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek
Dorota Zagórska i Mariusz Siudek /fot. youtube.com/Mintaka Alnilam/

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek w drugiej połowie lat 90. należeli do światowej czołówki w konkurencji par sportowych. Ich forma na dobre eksplodowała jednak po Igrzyskach Olimpijskich w Nagano. W sezonie 1998/99 para osiągnęła największe sukcesy, zdobywając srebro mistrzostw Europy i brąz mistrzostw świata.

Rok później Dorota Zagórska i Mariusz Siudek ponownie zostali wicemistrzami Europy, natomiast na mistrzostwach świata zajęli wysokie piąte miejsce. Podczas bankietu kończącego światowy czempionat nasi zawodnicy się zaręczyli, a kilka miesięcy później stanęli na ślubnym kobiercu.

Sezon 2000/01 świeżo upieczone małżeństwo zaczęło w zawodach Grand Prix. Polacy zajęli między innymi trzecie miejsce w Grand Prix Rosji. Później pojechali do Tokio na finał cyklu. Po programie krótkim zajmowali piąte miejsce.

W programie dowolnym porwali publiczność tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, skomponowanej do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. A skoro Kilar i „Pan Tadeusz”, to nie mogło też zabraknąć brawurowego wykonania poloneza przez naszych łyżwiarzy. Biało-czerwoni okrasili go pięknymi podnoszeniami, oklaskiwanymi przez publiczność.

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek swoim występem oczarowali nie tylko widzów, ale również sędziów, którzy nagrodzili ich wysokimi notami. Dzięki temu polski duet w klasyfikacji generalnej przesunął się na czwarte miejsce. Nasza para nigdy później nie poprawiła tego osiągnięcia.

Nasza para nie porzuciła jednak „Pana Tadeusza”. Z powodzeniem tańczyła go też w kolejnym sezonie, między innymi na mistrzostwach świata w Nagano. Tym razem muzyka Wojciecha Kilara w połączeniu z Japonią nie była aż tak szczęśliwa.

Polacy wypadli bardzo dobrze i znów wzbudzili aplauz publiczności swoim polonezem. Tym razem jednak nie ustrzegli się kilku drobnych błędów. W rezultacie dostali nieco gorsze oceny sędziowskie. Mimo to zajęli naprawdę świetne szóste miejsce.

Dorota Zagórska i Mariusz Siudek w późniejszych latach jeszcze wielokrotnie czerpali w swych występach z polskiej kultury. Podczas swoich ostatnich mistrzostw Europy w 2007 roku zachwycali tańcząc do kompozycji Fryderyka Chopina. Ich znakomita postawa została wówczas nagrodzona brązowym medalem.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Artykuły