Znajdź nas

Polecamy

Debiut kobiecej dwójki bobslejowej! Historia tworzy się na naszych oczach

To co wydawało się jakiś czas temu mało możliwe, dzięki dobrej pracy staje się rzeczywistością. Tworzona od ponad roku Kadra Narodowa Kobiet w dniu dzisiejszym wystartuje w swoich pierwszych międzynarodowych zawodach w bobslejowych dwójkach. Podopieczne Norberta Foltina mocno trenują a jak podkreśla trener forma rośnie z każdym ślizgiem.

fot. materiał prasowy

Sylwia Smolarek i Julia Słupecka oraz Linda Weiszewski i Aleksandra Byczkowska to dwie załogi, które już w najbliższy weekend na Lillehammer Olympic bob and luge track staną na starcie w historycznych pierwszych dla siebie międzynarodowych zawodach. Będzie to Puchar Europy w stawce, którego zamelduje się 13 załóg z całego świata. Polski Związek Bobslei i Skeletonu bardzo mocno patrzy w przyszłość i mocno postawił na rozwój nowych dyscyplin.

Z kobiecych monobobów w których szlaki przecierała Sylwia Smolarek narodziły się bobslejowe dwójki. Po testach przeprowadzonych w Gdańsku wyselekcjonowane zostały kolejne zawodniczki. Pierwszą z nich była Linda Weiszewski, która na początku tego roku brała udział w specjalistycznym obozie treningowym zorganizowanym przez IBSF, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów zbierała swoje pierwsze doświadczenia jako pilotka. W kolejnej części letniej przerwy w Kadrze Narodowej zameldowały się Julia Słupecka i Aleksandra Byczkowska, które obecnie w załogach dwójek pełnią rolę rozpychających.

Puchar Europy to początek rywalizacji międzynarodowej dla naszych zawodniczek ale celem na tegoroczny sezon jest udział w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata. Wszystkie te starty prowadzić będą w przyszłości do udziału naszych zawodniczek w elicie czyli w IBSF BMW Pucharze Świata. Cieszy nas, że od początku tworzenia Kadry Narodowej Kobiet mamy w niej dwie załogi, które dzięki wspólnej rywalizacji będą na bieżąco podnosić swój poziom sportowy. Jedno jest pewne już teraz nasze zawodniczki tworzą historię polskich bobslei a my mocno trzymamy kciuki!

W Lillehammer kadra kobiet zgodnie z założonym planem na ten sezon zdobywa doświadczenie w dwójkach bobslejowych. Pilotki Sylwia Smolarek i Linda Weiszewski na tym etapie szkolenia muszę oddawać jak najwięcej ślizgów i brać udział w zawodach międzynarodowych. To buduje potrzebne doświadczenie które przyniesie rezultaty w przyszłości. Do startu w Pucharze Europy podchodzimy z pozytywnym nastawieniem i jesteśmy dumni że w tak krótkim czasie udało się stworzyć dwa zespoły zawodniczek.- powiedział Trener Norbert Foltin

To zgrupowanie oceniam lepiej niż to sprzed miesiąca. Jestem dużo bardziej oswojona ze sprzętem, przez co starty mi łatwiej przychodzą. Wraz z dziewczynami z kadry jesteśmy trochę zestresowane, ale także podekscytowane naszym pierwszym w życiu startem w dwójkach. Te zawody będą dla nas przetarciem przed kolejnymi startami na arenie międzynarodowej. Cieszymy się że możemy coraz bardziej doświadczać tego sportu, który jest nową częścią naszego życia oraz jesteśmy dumne z tego, że możemy reprezentować nasz kraj. – powiedziała rozpychająca Kadry Narodowej Kobiet Julia Słupecka 

Więcej w Polecamy