Adam Małysz i Justyna Kowalczyk sportowcami stulecia!

Justyna Kowalczyk i Adam Małysz zostali uznani „gwiazdami stulecia”. Wybitnych sportowców nagrodzono z okazji obchodów 100. rocznicy powstania Polskiego Związku Narciarskiego.

Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Stanisław Ustupski
Laureaci plebiscytu /fot, PZN/

Uroczyste obchody 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego odbyły się w Krakowie. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia państwowe naszym narciarzom oraz osobom zasłużonym dla polskiego narciarstwa. Prezydent uhonorował między innymi mistrza olimpijskiego z Sapporo Wojciecha Fortunę, trzykrotnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha, mistrza świata z Seefeld Dawida Kubackiego, a także brązowego medalistę olimpijskiego Macieja Kota.

Podczas uroczystej gali w Tauron Arenie ogłoszono również kto został „Gwiazdą stulecia”. Wyboru dokonali działacze PZN, eksperci, a także dziennikarze. Wśród mężczyzn zwyciężył Adam Małysz. Czterokrotny mistrz świata w pokonanym polu zostawił Kamila Stocha. Trzykrotny mistrz olimpijski musiał zadowolić się drugim miejscem. Na najniższym stopniu podium stanął mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna. Kolejne miejsca zajęli mistrz świata w biegach narciarskich z Lahti Józef Łuszczek i przedwojenny wicemistrz świata w skokach Stanisław Marusarz.

Wśród kobiet wybór był o wiele prostszy. Rywalkom żadnych szans nie dała dwukrotna mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Nasza biegaczka narciarska wyprzedziła dwie znakomite alpejki – siostry Małgorzatą i Dorotę Tlałki, których szczyt formy przypadł na lata 80. Dalej uplasowały się Sylwia Jaśkowiec (biegi narciarskie) i Helena Marusarz (narciarstwo alpejskie).

W ciągu 100 lat istnienia PZN-u biało-czerwoni wywalczyli piętnaście medali Igrzysk Olimpijskich, w tym sześć złotych, cztery srebrne i pięć brązowych. Nasi zawodnicy 35 razy stali też na podium mistrzostw świata, a także 12 razy sięgali po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.