Magazyn Sportowiec – wywiady, analizy, komentarze sportowe

Jak zagramy z Austrią? Proponowany skład Polaków [Analiza]

reprezentacja polski arkadiusz milik

Wstęp

Poniższe składy zostały wybrane na podstawie ostatnich czterech meczów obu reprezentacji. Ponadto autor wziął pod uwagę opinię ekspertów oraz statystyki występów, aby każda z drużyn wypadła najkorzystniej. Przewidywania podparte zostały również osobistymi przemyśleniami autora. Wymienione niżej wyjściowe jedenastki nie muszą pokrywać się ze składami, które zobaczymy wieczorem w Wiedniu.

Do statystyk zaliczone zostały wszystkie występy w meczach oficjalnych od rozpoczęcia aktualnego sezonu w systemie jesień/wiosna.

Skład reprezentacji Polski (1-4-4-2)

Bramkarz

Wojciech Szczęsny (Juventus)

Obrońcy

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)

Jan Bednarek (Southampton)

Kamil Glik (AS Monaco)

Bartosz Bereszyński (Sampdoria)

Pomocnicy

Piotr Zieliński (SSC Napoli)

Mateusz Klich (Leeds United)

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moskwa)

Kamil Grosicki (Hull City)

Arkadiusz Milik (SSC Napoli)

Robert Lewandowski (Bayern Monachium)

Skład reprezentacji Austrii (1-4-2-3-1)

Bramkarz

Heinz Lindner (Grasshoppers)

Obrońcy

Andreas Ulmer (RB Salzburg)

Martin Hinteregger (Eintrach Frankfurt)

Aleksandar Dragović (Bayer Leverkusen)

Stefan Lainer (RB Salzburg)

Pomocnicy

David Alaba (Bayern Monachium)

Stefan Ilsanker (RB Lipsk)

Julian Baumgartlingera (Bayer Leverkusen)

Valentino Lazaro (Hertha)

Xaver Schlager (RB Salzburg)

Napastnik

Marko Arnautović (West Ham United)

Podsumowanie

Kilka wyborów może budzić kontrowersje. Na pewno wielu dziwi się, iż w proponowanej jedenastce Polaków nie ma Krzysztofa Piątka. Jednak już sam trener zapowiedział, że będzie potrzebował w meczu z Austrią jokera, który potrafi zdobyć gola w każdym momencie gry. A jak wiemy bardzo dobrze, Krzysztof Piątek to potrafi.

Może też dziwić obecność Alaby na lewym skrzydle, jednak już wielokrotnie grał tak w reprezentacji. Wówczas za jego plecami najczęściej pojawia się Ulmer.

Jeżeli komuś nie podoba się obecność Grosickiego, to już tłumaczę. Możliwe prawe skrzydło Austrii Lazaro-Lainer jest bardzo szybkie. Potrzebujemy zatem na boisku kogoś, kto również korzysta z podobnego oręża.

Patrząc już na proponowane składy z analitycznego punktu widzenia. Obie drużyny mają po 7 zawodników z TOP 5 lig europejskich (Premier League, Serie A, La Liga, Ligue 1 i Bundesliga). Aż 6 Austriaków gra w Bundeslidze. Ponadto 3 z nich gra w rodzimej lidze, a dokładnie w RB Salzburg. Zatem siłą naszego dzisiejszego rywala może być gra zespołowa. Z drugiej strony Jerzy Brzęczek zapewne też wystawi sprawdzoną ekipę, która w większości przypadków rozumie się bez słów. W dodatku z przodu mamy duet Milik i Zieliński. Ten drugi został wyznaczony na skrzydło jako schodzący pomocnik. Coraz częściej gra tak w Napoli, zatem być może selekcjoner będzie chciał wypróbować ten manewr. Zwłaszcza, że nie możemy być pewni dyspozycji Jakuba Błaszczykowskiego.

Pozostając przy zawodnikach z TOP 5 lig europejskich. Polscy piłkarze z tych lig w tym sezonie grali na najwyższym poziomie w sumie przez 19898 minut. To ponad 2000 minut więcej od wspomnianej 7-ki z Austrii. Nie ma również wątpliwości co do skuteczności naszych piłkarzy. Posiadamy nie jednego, nie dwóch, lecz trzech napastników, którzy mają wspólnie na koncie prawie 70 goli strzelonych od rozpoczęcia trwającego sezonu. Ponadto mamy w bramce zawodnika klasy światowej, którego codziennie testuje sam Cristiano Ronaldo. Austria zaś może pochwalić się goalkeeperem, który tylko w tym sezonie puścił na szwajcarskich boiskach ponad 40 bramek.

Oczywiście trudno wskazać jednoznacznie faworyta. Musimy pamiętać o tym, że Polska w ubiegłym roku wygrała tylko 3 spotkania, z czego 2 były to mecze towarzyskie. A o wygranej z Japonią na mundialu wszyscy wolą zapomnieć. Natomiast Austria u siebie przegrywa rzadko. W 2018 roku Wiedeń został podbity tylko raz – przez Brazylijczyków. W 2017 roku w ogóle. To daje również do myślenia.