Znajdź nas

Artykuły

Tak nie dominował jeszcze nikt. Jarl Magnus Riiber pobił rekord wszech czasów

Jarl Mangus Riiber nie przestaje zadziwiać. Norweg wygrał sobotni i niedzielny konkurs Pucharu Świata w Trondheim i już teraz zapewnił sobie Kryształową Kulę. Pobił też rekord wszech czasów.

Jarl Magnus Riiber w locie

Sobotnie zawody Jarl Magnus Riiber jak zwykle zaczął od popisu na skoczni. Norweg poszybował na 133 metry, co przełożyło się na 31 sekund przewagi. W części biegowej faworyt gospodarzy specjalnie nie forsował tempa, a i tak wygrał z ogromną przewagę.

W niedzielę Jarl Magnus Riiber zwyciężył po raz drugi i to z dużą łatwością. Na skoczni uzyskał 137 metrów i na trasę ruszał z blisko półminutowym zapasem. A ponieważ Norweg nie zwykł tracić takiej przewagi to pewnie wygrał.

Dzięki dubletowi w Trondheim, Norweg ma już na swoim koncie 1460 punktów. Na cztery konkursy indywidualne przed końcem zapewnił sobie zatem drugą z rzędu Kryształową Kulę.

>> DOMINATOR NAD DOMINATORAMI

Jarl Magnus Riiber

Jarl Magnus Riiber przed swoim skokiem

Jarl Magnus Riiber jest w tym sezonie po prostu nie do zatrzymania. Na piętnaście indywidualnych konkursów Pucharu Świata zwyciężył w 13 trzynastu. W pozostałych dwóch zajmował drugie lokaty.

W 36-letniej historii Pucharu Świata jeszcze nikt w nim tak nie dominował. Jarl Magnus Riiber jest pierwszym dwuboistą, który zwyciężył w aż tylu zawodach.

Do tej pory rekord należał do Hannu Manninena i… Jarla Magnusa Riibera. Legendarny Fin w sezonie 2005/2006 triumfował w 12 zawodach na 21 rozegranych. Norweg powtórzył to osiągnięcie w zeszłym sezonie. Wówczas w cyklu również rozegrano 21 konkursów.

Kolejne miejsce w tabeli wszech czasów zajmują Eric Frenzel i Hannu Manninen z wynikiem 10 zwycięstw. Niemiec tyle razy wygrywał w sezonie 2016/2017, z kolei Fin w 2004/2005. Czołową szóstkę zamyka Bjarte Engen Vik. W sezonie 1998/1999 Norweg zwyciężył 9 razy. Potrzebował na to 17 zawodów.

Wiele wskazuje na to, że Jarl Magnus Riiber jeszcze bardziej wyśrubuje ten rekord. Przed nim bowiem jeszcze cztery starty.

>> WCIĄŻ MA KOGO GONIĆ

Jaarl Magnus Riiber

Jaarl Magnus Riiber zdominował sezon

Mimo takiego sukcesu 23-latek ma przed sobą jeszcze sporo rekordów w Pucharze Świata do pobicia. Chodzi między innymi o liczbę łącznych zwycięstw w cyklu i liczbę miejsc na podium. W obu tych klasyfikacjach prowadzi Hannu Manninen. Fin wygrywał 48 razy, a na podium stał w sumie 90.

Jarl Magnus Riiber do tej pory triumfował w 26 konkursach, a na podium stał łącznie 40 razy.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 2013-2016 redaktor naczelny portalu Juventum.pl Autor powieści "Pragnę, Kocham, Nienawidzę". Sport to dla niego nie tylko wyniki i zwycięstwa, ale wartości, które za sobą niesie.

Więcej w Artykuły